Dwie żydowskie szkoły w Londynie zdecydowały się tymczasowo zamknąć swoje podwoje dla uczniów w związku ze wzrostem liczby antysemickich incydentów po eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego – podała w czwartek telewizja Sky News, powołując się na list wysłany do rodziców przez instytucje.
Wcześniej informowano, że liczba incydentów związanych z antysemityzmem w Wielkiej Brytanii wzrosła czterokrotnie po eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.
„Dwie żydowskie szkoły w północnym Londynie zamykają swoje podwoje 'w interesie bezpieczeństwa naszych cennych dzieci'” – podała stacja telewizyjna w oświadczeniu. Zaznaczono, że placówki edukacyjne zostaną ponownie otwarte w poniedziałek.
POLECAMY: Palestyna oskarżyła Izrael o użycie broni fosforowej, Władze Izraela nie skomentowały oskarżenia
Wiele szkół ostrzega również żydowskich uczniów, aby ukryli swoje mundurki szkolne w obawie przed „atakami odwetowymi” w związku z konfliktem w Izraelu donosi Sky News.
Wcześniej informowano, że władze Wielkiej Brytanii przeznaczą trzy miliony funtów na utrzymanie bezpieczeństwa żydowskich szkół i synagog w kraju. Fundusze zostaną przeznaczone na zatrudnienie dodatkowej liczby pracowników ochrony.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.
Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.