Wjazd do Niemiec z Polski w październiku 2023 roku będzie podlegał zaostrzonym kontrolom granicznym, które zostały wprowadzone na polecenie szefowej niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Nancy Faeser. Nowe przepisy nakazują Policji Federalnej Niemiec zwiększenie częstotliwości kontroli pojazdów wjeżdżających z Polski do Niemiec.

Wjazd do Niemiec z Polski w październiku 2023: Tak będą wyglądać kontrole na granicy polsko-niemieckiej

Decyzja o zwiększeniu kontroli na granicy polsko-niemieckiej oraz czesko-niemieckiej została ogłoszona w środę, 27 września. Teraz niemiecka Policja Federalna będzie bardziej skoncentrowana na kontroli pojazdów wjeżdżających do Niemiec. Jednakże, jak będą wyglądać te kontrole na granicy polsko-niemieckiej, zostaje jeszcze wyjaśnione. Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Nancy Faeser, zapowiedziała, że nie będą to typowe, stałe kontrole graniczne, ale raczej elastyczne operacje przeprowadzane w miejscach i czasach, które będą miały największe znaczenie w kontekście działań przemytników. Nie można jednak wykluczyć wprowadzenia stałych kontroli granicznych w przyszłości, choćby ze względu na konieczność zgłoszenia takiego pomysłu do Komisji Europejskiej. Również Unia Europejska żąda wprowadzenia stałych kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami.

Porucznik Paweł Biskupik z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wyraził optymizm co do ewentualnych utrudnień na granicy, stwierdzając, że nie spodziewa się znaczących korków czy paraliżu ruchu. Zakłada się, że kontrole zostaną przeprowadzane w sposób, który minimalizuje wpływ na osoby dojeżdżające do pracy oraz na przepływ towarów.

Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Nancy Faeser, również podkreśliła, że celem tych kontroli jest utrzymanie bezpieczeństwa granicy, ale jednocześnie stara się minimalizować zakłócenia w ruchu i życiu codziennym osób przekraczających granicę. Niemiecka administracja kieruje się zrozumieniem dla potrzeb zarówno swoich obywateli, jak i osób z innych krajów podróżujących do Niemiec.

Niemcy będą selekcjonować auta do kontroli

Z nieoficjalnych źródeł przekazywane są informacje, że niemieckie służby planują zastosować bardziej selektywny sposób kontroli na przejściach granicznych. Wydaje się, że planowane jest użycie tzw. „rękawów”, czyli mobilnych punktów kontrolnych, które będą służyły do dokładniejszej selekcji pojazdów poddawanych kontroli. Nie oznacza to jednak, że każde auto będzie rutynowo poddawane przeszukaniu. Kontroli poddane zostaną przede wszystkim pojazdy, które wzbudzą jakiekolwiek wątpliwości w oczach niemieckich funkcjonariuszy, a także strażników granicznych. Przykładem takich pojazdów mogą być na przykład busy, które często wykorzystywane są do przemytu.

Już teraz, w mediach społecznościowych, można zauważyć ostrzeżenia polskich kierowców dotyczące zwiększonej obecności funkcjonariuszy niemieckiej policji federalnej na przejściach granicznych. Niemniej jednak, nie jest jeszcze jasne, jakie dokładnie będą skutki zaostrzenia kontroli na granicy dla podróżujących pomiędzy Polską a Niemcami. Jednak jedna rzecz jest pewna: podróżujący powinni być przygotowani na ewentualne utrudnienia przy przekraczaniu granicy i być gotowi na dodatkowe kontrole oraz dłuższe oczekiwania na przejściach granicznych. Warto śledzić oficjalne komunikaty oraz przestrzegać wszelkich obowiązujących przepisów w związku z planowaną podróżą.

Aktualne limity dotyczące przewozu alkoholu i papierosów

W ramach Unii Europejskiej istnieje możliwość swobodnego przewożenia papierosów na własny użytek, jednakże obowiązują pewne ograniczenia ilościowe.

Podobnie, jak w przypadku papierosów, istnieją również limity ilościowe dotyczące przewożenia alkoholu na terenie Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że przemyt wyrobów alkoholowych w Niemczech jest surowo karany i może skutkować nałożeniem grzywny lub karą pozbawienia wolności o długości do 5 lat.

Ogólnie rzecz biorąc, przepisy dotyczące przewożenia papierosów i alkoholu na własny użytek mają na celu zapobieżenie nielegalnemu handlowi oraz zachowanie kontroli nad ilościami wprowadzanymi na rynek. Dlatego ważne jest, aby podróżujący byli świadomi tych ograniczeń i przestrzegali obowiązujących przepisów w celu uniknięcia ewentualnych konsekwencji prawnych.

Ile gotówki można przewozić do Niemiec?

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, każda osoba, która transportuje kwotę równą lub przekraczającą 10 000 euro (lub jej równowartość w innej walucie), jest zobowiązana do zgłoszenia tego faktu organom celno-skarbowym. W sytuacji niedotrzymywania tego przepisu, istnieją potencjalne konsekwencje prawne, takie jak możliwość skonfiskowania przewożonych środków lub nałożenie kary grzywny za naruszenie przepisów. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kontroli, jeśli ilość gotówki przewyższa określony limit, organy celno-skarbowe mają uprawnienie do czasowego zatrzymania środków w celu dokładnego sprawdzenia ich źródła pochodzenia. W celu uniknięcia niepożądanych komplikacji, zawsze należy być świadomym i przestrzegać tych regulacji dotyczących przewozu dużych sum pieniędzy.

Obowiązek posiadania dwóch maseczek ochronnych w apteczce samochodowej

Planując podróż do Niemiec należy pamiętać o nowych wymogach dotyczących wyposażenia apteczki samochodowej. Od 1 lutego 2023 roku w apteczce pierwszej pomocy muszą się w znajdować dwie maseczki ochronne. Wymóg obejmuje zarówno obywateli Niemiec, jak i turystów. Za brak maseczek grozi mandat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

7 komentarzy

  1. A rozwiązanie problemu jest znacznie prostsze. Wystarczy znieść zasiłki dla wszystkich imigrantów po upłynięciu na przykład trzech miesięcy.

Napisz Komentarz

Exit mobile version