Amerykański przedsiębiorca, właściciel sieci społecznościowej X Elon Musk omówił możliwość jej zablokowania w Europie z powodu nowej ustawy o usługach cyfrowych – donosi Business Insider powołując się na źródło.

„Musk staje się coraz bardziej sfrustrowany koniecznością przestrzegania ustawy o usługach cyfrowych …. Miliarder … rozważał po prostu uczynienie aplikacji niedostępnymi w regionie lub zablokowanie użytkownikom w Unii Europejskiej dostępu do niej” – donosi publikacja, powołując się na osobę bliską firmie.

POLECAMY: Musk odpowiedział na oskarżenia UE dotyczące „dezinformacji” w sieci społecznościowej X

Publikacja pisze, powołując się na źródło, że chociaż Musk spotkał się z europejskim komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem „co najmniej dwa razy” w 2023 r., aby omówić, co X musi zrobić, aby zachować zgodność z ustawą o usługach cyfrowych, przedsiębiorca „stracił cierpliwość”.

Wcześniej Politico poinformowało, że Unia Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie sieci społecznościowej X w związku z zarzutami, że rozpowszechnia ona dezinformacje na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Publikacja odnotowała, że do X wysłano formalny wniosek o udzielenie informacji na temat tego, w jaki sposób portal społecznościowy radzi sobie z problematycznymi treściami, co jest wstępnym krokiem do wszczęcia formalnego dochodzenia.

W październiku Breton wysłał list do Muska, w którym poinformował, że sieć społecznościowa X rzekomo rozpowszechnia „nielegalne treści i dezinformacje” dotyczące konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W piśmie zażądano, aby Musk odpowiedział i skontaktował się z „odpowiednimi organami ścigania” w ciągu 24 godzin. Musk odpowiedział w komentarzach do listu komisarza europejskiego w sprawie sieci społecznościowej X i zaproponował, że wymieni naruszenia, które wymienił Breton, „aby opinia publiczna mogła je zobaczyć”. Później napisał, że UE nie przedstawiła jeszcze żadnych dowodów na to, że X rozpowszechnia dezinformacje na temat konfliktu.

W sierpniu tego roku weszła w życie nowa ustawa Unii Europejskiej o usługach cyfrowych, która ma na celu zaostrzenie kontroli w Internecie. W przypadku nieprzestrzegania prawa, największym graczom cyfrowym grożą grzywny w wysokości do 6% globalnego obrotu firmy. W przypadku powtarzających się naruszeń, działalność firmy może zostać tymczasowo zakazana w UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version