Wielkimi krokami zbliża się okres grzewczy, a ludzie coraz chętniej kupują węgiel na zimę. Ogrzać mieszkanie muszą jednak wszyscy, a paliwa stosowane do tego celu nie są tanie. Dla pewnej grupy osób już od 18 października pojawi się nowy dodatek zimowy, który będą mogły przeznaczyć na pokrycie rachunków – kupić węgiel, zapłacić za gaz, czy prąd służący do ogrzania domu. 

Nowy dodatek na węgiel i inne paliwa

18 września rusza przyjmowanie wniosków na nowy dodatek paliwowy dla osób powyżej 66. roku życia. Departament Pracy i Emerytur (DWP) zaktualizował niedawno wytyczne online. Aby uwzględnić, że nowe wnioski o dodatek na rok 2023/2024 można składać od poniedziałku 18 października. Pieniądze będą mogły otrzymać wszystkie osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii i kwalifikujących się krajach za granicą. 

Osoby, które otrzymały ten konkretny dodatek w zeszłą zimę, nie będą musiały składać nowego wniosku. Osoby, które w roku 23/24 są uprawnione do zimowej płatności w ramach nowego pakietu wsparcia na pokrycie kosztów, dostaną także ekstra 1000 złotych w ramach normalnej płatności od listopada. Oznacza to, że kwalifikujące się gospodarstwa mogą dostać nawet 3000 zł do wykorzystania na węgiel, gaz, czy prąd. 

Większość nie musi nawet składać wniosku

Na początku roku bieżącego, Departament Pracy i Emerytur (DWP) potwierdził, że do grudnia ubiegłego roku, aż 11,6 miliona osób osiągających wiek emerytalny skorzystało z programu wsparcia w postaci 3000 złotowych dopłat paliwowych oraz zasiłku na pokrycie kosztów utrzymania.

Pełna wysokość zimowego dodatku paliwowego jest zależna od daty urodzenia oraz sytuacji mieszkaniowej w okresie kwalifikacyjnym. Aby móc ubiegać się o ten dodatek, osoba musi urodzić się przed 25 września 1957 roku oraz przebywać na terenie Wielkiej Brytanii przez przynajmniej jeden dzień w okresie od 18 do 24 września 2023 roku, nazywanym „tygodniem kwalifikacyjnym”.

Warto podkreślić, że większość beneficjentów nie będzie musiała składać nowych wniosków, ponieważ płatność zostanie przekazana automatycznie. W październiku i listopadzie zostaną rozesłane listy informacyjne, zawierające informacje o przewidywanej wysokości płatności dla poszczególnych osób. Gospodarstwa domowe, w których mieszka osoba w wieku od momentu uzyskania emerytury do 79 lat, otrzymają dopłatę w wysokości 2500 złotych. W przypadku gospodarstw domowych, w których przebywa osoba w wieku 80 lat lub starsza, dodatek paliwowy wyniesie 3000 złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

11 komentarzy

  1. Tomasz Radecki on

    A co z Polakami w Polsce? Mają palić rachunkami? A co z ludźmi którzy mieszkają w bloku podwyżki kilka razy w roku za wszystko !

Napisz Komentarz

Exit mobile version