Od 4 listopada 2023 roku zacznie obowiązywać nowa wersja przepisów dotyczących prawa spadkowego. Wprowadzone zmiany zostały już zaakceptowane przez Sejm w lipcu. Ich głównym celem było skrócenie procedur związanych ze spadkami oraz ograniczenie liczby osób uprawnionych do dziedziczenia. Oprócz uproszczenia formalności, nowa ustawa ma zapewnić większe bezpieczeństwo dla spadkobierców. Jakie zmiany można oczekiwać?

Proces odrzucenia spadku, który dotychczas był dość skomplikowany i wymagał znajomości ustawowego porządku dziedziczenia, ulegnie zmianie. Dotychczas złożenie oświadczenia często prowadziło do przejęcia majątku, w tym ewentualnych długów, przez spadkobierców, w tym dzieci. Te osoby musiały również odrzucić spadek, aby uniknąć problemów finansowych. Od 4 listopada, rodzice lub opiekunowie prawni będą mogli działać w imieniu nieletnich lub ubezwłasnowolnionych osób bez konieczności korzystania z pomocy sądu i zawiłych formalności. Wystarczy złożenie oświadczenia przed notariuszem.

Zmiana przepisów dotyczących prawa spadkowego wpłynie również na termin złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Dotychczas spadkobiercy mieli na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o zgonie spadkodawcy. Według nowych przepisów, jeśli konieczne będzie uzyskanie zgody sądu opiekuńczego, termin ten zostanie zawieszony.

Inną istotną zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest to, że teraz termin złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku uważa się za zachowany, gdy osoba złoży wniosek do sądu o odebranie oświadczenia przed upływem określonego terminu.

Ponadto, jednym z ważniejszych elementów nowego prawa spadkowego jest ograniczenie trzeciej grupy spadkowej, co oznacza zakończenie dziedziczenia po dalekich krewnych. Nowe przepisy przewidują, że majątek spadkowy będzie mógł przypaść wyłącznie dziadkom oraz ich potomkom, czyli dzieciom i wnukom.

Nowelizacja wprowadza także zaostrzenie prawa dla osób niegodnych dziedziczenia. Chodzi tu o osoby, które systematycznie nie wypełniały obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy lub systematycznie unikały obowiązku opieki nad nim. Druga kategoria odnosi się do obowiązku opieki, sprawowania władzy rodzicielskiej, bycia rodzicem zastępczym, a także obowiązku pomocy wzajemnej między małżonkami i szacunku w relacjach między rodzicem a dzieckiem. W praktyce oznacza to, że osoby, które nie okazywały zainteresowania spadkodawcą za jego życia, nie będą uprawnione do jego majątku. To prawo jest niezależne od stopnia pokrewieństwa.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version