Setki demonstrantów wzięło w sobotę udział w propalestyńskiej demonstracji w Hadze, marsz zakończył się pokojowo – pisze Omroep West.

Demonstranci przemaszerowali w sobotę z parku Transvaal do Zuiderparkw Hadze. Protestujący nieśli palestyńskie flagi, a także transparenty z napisami: „Wolna Palestyna!”. Według gazety, zgromadziło się około stu osób.

POLECAMY: W Australii odbyły się masowe demonstracje poparcia dla Palestyńczyków

Należy zauważyć, że marsz przebiegał spokojnie i bez incydentów. Kolumnie demonstrantów towarzyszyli funkcjonariusze policji.

W środę setki demonstrantów zebrały się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze, aby potępić ostrzał szpitala w Strefie Gazy, o który Palestyńczycy oskarżają siły izraelskie. Wiec był pokojowy, ale późnym popołudniem wymknął się spod kontroli. Demonstranci zaczęli obrzucać policję fajerwerkami. Służby porządkowe musiały rozpędzić protestujących siłą, w tym pałkami.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że w wyniku ataku na szpital Al-Ahli 17 października zginęło 471 osób, a ponad 300 zostało rannych, w większości kobiet i dzieci. Palestyńczycy i Izraelczycy wzajemnie obwiniali się o atak: palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że atak został przeprowadzony przez izraelskie samoloty, podczas gdy izraelska armia stwierdziła, że szpital został trafiony rakietą, która została bezskutecznie wystrzelona przez palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.

Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Liczba ofiar w Strefie Gazy osiągnęła 4137 osób, ponad 13 tysięcy zostało rannych. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1300 osób. Ambasada Rosji poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło.

Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version