Jean-Paul Delescoe, szef oddziału największego francuskiego związku zawodowego Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) w departamencie Nord, został zatrzymany pod zarzutem usprawiedliwiania terroryzmu po wyrażeniu poparcia dla Palestyny – poinformował w piątek sam związek na portalu społecznościowym X.

POLECAMY: Francja zakazała jakichkolwiek działań na rzecz Palestyny

„Sekretarz generalny związku zawodowego CGT w (departamencie) Nor został zatrzymany dziś o szóstej rano w swoim domu i przewieziony do aresztu”, podał związek w komunikacie.

Należy zauważyć, że wraz z nim zatrzymano również sekretarza lokalnej jednostki administracyjnej związku.

POLECAMY: Air Canada zwalnia pilota za wpisy w mediach społecznościowych popierające Palestynę

Związek powiedział, że dokładny powód zatrzymania nie jest obecnie znany, ale wskazał, że był on „prawdopodobnie związany z konfliktem palestyńsko-izraelskim”. Samo ramię związkowe departamentu stwierdziło na Facebooku, że jego członkowie zostali zatrzymani za rzekome „usprawiedliwianie terroryzmu”.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/10/Izrael-realizacja-planu.mp4

Związek potępił działania władz i zwrócił uwagę na użycie przez nie „rażąco nieproporcjonalnych środków”. W szczególności zauważono, że w zatrzymanie zaangażowanych było około 10 funkcjonariuszy organów ścigania.

Kanał telewizyjny BFMTV donosi, że członkowie związku zostali zatrzymani w związku z opublikowaniem poprzedniego dnia apelu o pokój i solidarność z narodem palestyńskim.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Liczba ofiar w Strefie Gazy osiągnęła 3785 osób, wśród ofiar jest 1524 dzieci i 1000 kobiet, podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1300 osób. Rosyjska ambasada podała, że w eskalacji konfliktu zginęło 19 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło.

Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało strony do zaprzestania działań wojennych. Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version