Izrael i Palestyńczycy muszą powrócić do stołu negocjacyjnego, potrzebne jest państwo palestyńskie w granicach z 1967 r. – powiedział egipski minister spraw zagranicznych Samih Szukri.

„Nie ma innej alternatywy niż powrót stron do stołu negocjacyjnego i ustanowienie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r.” – powiedział Szukri podczas wspólnej konferencji prasowej w Kairze z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem.

POLECAMY: W Mediolanie odbył się wiec poparcia dla Palestyny

Egipski minister spraw zagranicznych podkreślił również, że jego kraj jest przeciwny przymusowemu wysiedlaniu Palestyńczyków.

Szukri powiedział wcześniej, że izraelski rząd nie zapewnił jeszcze możliwości otwarcia przejścia granicznego Rafah od strony Strefy Gazy, aby umożliwić dostarczanie pomocy humanitarnej lub wyjazd obywateli państw trzecich. Według niego, Rafah nie zostało zamknięte od strony egipskiej. Szukri powiedział również, że punkt kontrolny był ostrzeliwany co najmniej cztery razy w ciągu ostatnich kilku dni, w tym raz podczas naprawy. Ambasador Rosji w Tel Awiwie Anatolij Wiktorow powiedział we wtorek, że Rafah nie działa i że Moskwa współpracuje z Egiptem i Izraelem w celu jego ponownego otwarcia.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.

Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Liczba ofiar w Strefie Gazy osiągnęła 3785 osób, wśród ofiar jest 1524 dzieci i 1000 kobiet, podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1300 osób. Rosyjska ambasada podała, że w eskalacji konfliktu zginęło 19 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło.

Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version