Szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych Mohammad Bagheri, podczas rozmowy telefonicznej z tureckim ministrem obrony narodowej Yasharem Gulerem, powiedział, że należy podjąć „poważne środki”, aby „zapobiec zbrodniom izraelskiego reżimu” przeciwko ludności cywilnej w Strefie Gazy i zapewnić jej pomoc humanitarną – podała agencja prasowa Tasnim.

POLECAMY: Iran wezwał do wprowadzenia zakazu eksportu ropy do Izraela

„Należy podjąć poważne środki, aby zapobiec kontynuacji zbrodni izraelskiego reżimu – brutalnych ataków na ludność cywilną w Strefie Gazy – i zapewnić im (mieszkańcom – red.) pomoc humanitarną, w tym żywność i lekarstwa” – powiedział Bagheri.

Szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych podkreślił, że „szerokie wsparcie Stanów Zjednoczonych, w tym dostarczanie broni i ciężkiej amunicji reżimowi izraelskiemu, skomplikuje sytuację” i nazwał te działania USA „współudziałem <…> w zbrodniach reżimu izraelskiego”.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 300 osób, wśród ofiar jest ok. 1500 dzieci i ok. 1000 kobiet, podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1300 osób. Rosyjska ambasada podała, że w eskalacji konfliktu zginęło 19 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło.

Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version