W miniony czwartek w godzinach nocnych funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei siedleckiego posterunku ujęli agresywnego pasażera, który naruszył nietykalność cielesną kierownika pociągu. Do awantury doszło w pociągu relacji Pruszków – Warszawa Wschodnia. Pracownik drużyny konduktorskiej poprosił mężczyznę o opuszczenie składu z powodu zakończenia biegu. Po krótkiej utarczce słownej mężczyzna w odwecie wyzywał, popychał i usiłował uderzyć kolejarza. Obywatel Ukrainy poniesie odpowiedzialność karną za swoje zachowanie.

POLECAMY: Ukrainiec przewoził ośmiu uchodźców z Syrii. Teraz odpowie za przemyt migrantów

W czwartek 19 października br. dyżurny ruchu stacji Warszawa Wschodnia powiadomił telefonicznie Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Warszawie o potrzebie pilnej interwencji patrolu SOK wobec agresywnego podróżnego, który naruszył nietykalność cielesną kierownika pociągu relacji Pruszków – Warszawa Wschodnia. Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z posterunku SOK w Siedlcach.

Skierowani na miejsce funkcjonariusze SOK zastali w pociągu szarpiących się na podłodze dwóch mężczyzn. Agresywny pasażer został przez mundurowych obezwładniony i skuty kajdankami. Z relacji kierownika pociągu wynikało, że został on zaatakowany przez podróżnego w chwili, gdy został on poproszony o opuszczenie składu. Mężczyzna szarpał za mundur kolejarza, wyzywał go i obrażał oraz próbował uderzyć. Dodatkowo nie posiadał ważnego biletu.

POLECAMY: Żory: Młody pijany Ukrainiec bez uprawnień wjechał w TIRA

Ostatecznie kierownik pociągu nie doznał żadnych obrażeń ciała. Mundurowi po zakończeniu czynności wobec 46-letniego obywatela Ukrainy przekazali go patrolowi Straży Miejskiej, który przewiózł agresora do Izby Wytrzeźwień. Dalsze czynności prowadzi Komisariat Kolejowy Policji w Warszawie.

Warto przypomnieć, że od 9 czerwca 2023 roku obowiązują nowe przepisy o transporcie kolejowym i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie kolejnictwa. Nadały one ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w kodeksie karnym podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Ochrona obejmuje m.in. kierownika pociągu, konduktora, maszynistę czy pracowników wchodzących w skład obsady pociągu. Nowe przepisy oznaczają, że osoby pracujące w wymienionych zawodach są traktowani jak funkcjonariusze publiczni, w przypadku naruszenia ich nietykalności cielesnej, czynnej napaści lub znieważenia. W ten sposób zaostrzona została odpowiedzialność karna osób dopuszczających się takich czynów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version