Niemcy mają silne przywiązanie do gotówki, co potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez Bundesbank. Monety i banknoty wciąż stanowią najpopularniejszy środek płatniczy w tym kraju. Mimo że korzystanie z kart EC, płatności zbliżeniowych i smartfonów zyskuje na popularności, to nadal ponad połowa codziennych transakcji dokonywana jest gotówką. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku instytucji bankowych i kas oszczędnościowych. Portal informuje o pierwszym przypadku banku, który podjął decyzję o zamknięciu swoich oddziałów, co ma wpływ na miliony klientów posiadających konta bieżące.

Raiffeisenbank Hochtaunus stał się pierwszym bankiem, który podjął taką drastyczną decyzję, ogłaszając zamknięcie wszystkich swoich oddziałów, z wyjątkiem siedziby głównej. Rzeczniczka banku wyjaśnia, że od dawna utrzymywano działalność oddziałów z pomocą dofinansowań, ale obecnie popyt klientów na usługi w oddziałach jest na tyle niski, że bank zmuszony był podjąć kroki w celu zredukowania kosztów. Przykładem jest fakt, że średnio w jednym oddziale banku pojawiało się tylko dwóch klientów na godzinę, co nieproporcjonalnie obciążało budżet.

Mimo zamknięcia oddziałów, bank zapewnia, że dostawy gotówki dla klientów są wciąż dostępne poprzez możliwość wypłaty gotówki w supermarketach, takich jak „Rewe”, „Penny” czy drogeriach „dm”. Niemniej jednak taki krok, jak zamknięcie lokalnych oddziałów, nie jest zaskoczeniem dla ekonomisty Benjamina Borna z Frankfurt School of Finance. Podkreśla, że banki i kasy oszczędnościowe, likwidując oddziały i bankomaty, oszczędzają na kosztach, a jednocześnie maleje zapotrzebowanie na gotówkę w społeczeństwie, co skutkuje dostosowaniem strategii tych instytucji do zmieniających się trendów płatniczych.

W Niemczech działa około 55 000 bankomatów

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez renomowaną firmę doradczą McKinsey & Company, świadczenie usług związanych z obsługą gotówki generuje znaczne koszty bankom i kasom oszczędnościowym w wysokości około dwóch miliardów euro rocznie. Warto podkreślić, że te koszty nie są jedynym wyzwaniem, przed którym stoją te instytucje. Dodatkowo muszą one radzić sobie z kosztami związanymi z utrzymaniem około 55 000 bankomatów na terenie całego kraju, przy czym ta liczba od lat systematycznie maleje.

Należy zaznaczyć, że trendy płatności ulegają zmianom na korzyść form bezgotówkowych. Ostatnie lata przyniosły spadek odsetka płatności gotówkowych, który wynosi rocznie od jednego do dwóch procent we wszystkich grupach wiekowych. W tym samym czasie udział płatności bezgotówkowych zwiększył się o imponujące pięć procent. To jasno wskazuje na ewolucję preferencji konsumentów i rosnące znaczenie płatności elektronicznych, co wpływa na strategię banków i kas oszczędnościowych.

Nie można już wpłacać pieniędzy w Sparkasse Niederdorfelden

Klienci Sparkasse w Niederdorfelden, blisko Frankfurtu nad Menem, doświadczają problemów z wypłatą gotówki. Mimo że bank nadal utrzymuje tam swoją placówkę, przestał on akceptować wpłaty i wypłaty gotówki. Bank oszczędnościowy, który nie obsługuje gotówki? Czy to naprawdę możliwe? Niestety, potwierdzono, że takie sytuacje mają miejsce, zgodnie z informacją udzieloną przez odpowiedzialnych przedstawicieli Sparkasse Hanau. Problem wynika z faktu, że placówka w Niederdorfelden jest obsługiwana przez ograniczoną liczbę pracowników, co skutkuje brakiem możliwości dokonywania operacji z gotówką.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version