Lider lewicowej partii Ruch na Rzecz Socjalizmu w Boliwii napisał na portalu społecznościowym X, że rząd musi zerwać stosunki z Izraelem, potępić ludobójstwo Palestyńczyków i ogłosić Izrael państwem terrorystycznym.

POLECAMY: Świat protestuje po izraelskim ataku na szpital w Gazie

„Ponawiam apel do naszego rządu, aby oprócz zerwania stosunków z Izraelem, jasno i zdecydowanie potępił masakry i ludobójstwo dokonywane na narodzie palestyńskim. Ktokolwiek nie odrzuca ludobójstwa, jest w nim współwinny. Nie można pozwolić na ludobójstwo w Palestynie. Izrael musi zostać uznany za państwo terrorystyczne” – napisał polityk na swoim koncie.

Według Moralesa, stosunki między Boliwią a Izraelem zostały zerwane w 2005 r. w oparciu o „pacyfistyczne i antyimperialistyczne zasady” socjalistycznego rządu, który doszedł wówczas do władzy.

„Po wspieranym przez USA zamachu stanu w listopadzie 2019 r. (tymczasowa prezydent Jeanine – red.) Añez, posłuszna rozkazom imperium, przywróciła stosunki z Izraelem. Minęły już trzy lata, a stosunki te niestety nadal trwają”, dodał lider Ruchu na rzecz Socjalizmu.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.

Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version