Waszyngton usunął wzmiankę o Iranie z najnowszego amerykańskiego projektu rezolucji ONZ w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie, ponieważ nalegała na to Rosja – podał kanał Fox News, powołując się na kopie dokumentów będących w jego posiadaniu oraz oświadczenie przedstawiciela misji USA przy ONZ.

POLECAMY: Iran wzywa Rosję, aby uniemożliwiła przyjęcie rezolucji ONZ przeciwko Palestynie

„Jeśli chodzi o rezolucję ONZ, stała misja Rosji (przy ONZ – red.) w Nowym Jorku nalegała na usunięcie odniesień do Iranu” – powiedział kanałowi przedstawiciel amerykańskiej misji przy ONZ.

Według kanału telewizyjnego, pierwszy projekt rezolucji USA zawierał następujące sformułowanie: „Iran musi zaprzestać eksportu wszelkiej broni i powiązanych produktów wojskowych do grup zbrojnych i terrorystycznych, w tym Hamasu, które zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w całym regionie”.

POLECAMY: UNICEF podał, że w Strefie Gazy w wyniku działań Izraela zginęło ponad 2,3 tysiąca dzieci

Jednak najnowsza wersja dokumentu, według kanału telewizyjnego, nie zawiera żadnej wzmianki o Iranie. Zauważono, że tekst wzywa państwa członkowskie ONZ do zintensyfikowania „wysiłków na rzecz powstrzymania finansowania terroryzmu”, w tym „poprzez ograniczenie finansowania Hamasu przez odpowiednie organy na szczeblu krajowym”, zgodnie z prawem międzynarodowym i rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2019 roku.

Brazylijska prezydencja Rady Bezpieczeństwa powiedziała wcześniej, że głosowanie nad rezolucjami USA i Rosji w RB ONZ w sprawie sytuacji wokół Izraela i Strefy Gazy odbędzie się w środę o godzinie 22:00 czasu moskiewskiego.

Wcześniej Stany Zjednoczone przygotowały rezolucję, w której Rada Bezpieczeństwa ONZ „jednoznacznie odrzuca i potępia haniebny atak terrorystyczny przeprowadzony przez Hamas i inne grupy terrorystyczne, który miał miejsce w Izraelu od 7 października”.

Dokument potwierdza również nieodłączne prawo Izraela do indywidualnej i zbiorowej samoobrony. Tekst wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia zakładników „wziętych przez Hamas”. Projekt wzywa do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym ochrony ludności cywilnej.

Tymczasem Rosja oświadczyła, że nie poprze amerykańskiej rezolucji, ponieważ nie wzywa ona do zawieszenia broni. Moskwa z kolei przygotowała alternatywny projekt. W szczególności wzywa do natychmiastowego, trwałego zawieszenia broni; potępia atak Hamasu z 7 października, a także masowe ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną w Strefie Gazy; wzywa do natychmiastowego zniesienia nakazu przeniesienia się Gazańczyków na południe Strefy; wzywa do przerw humanitarnych i korytarzy humanitarnych; oraz wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia cywilnych zakładników.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version