Strona ukraińska poinformowała Ambasadę RP 19 października, że do 11 października nie dostarczono wymaganej dokumentacji umożliwiającej zgodę na ekshumację szczątków zamordowanych Polaków, które zostały odkryte w Puźnikach. Te informacje pochodzą z artykułu opublikowanego w „Rzeczpospolitej„.

POLECAMY: Czaputowicz: Polska powinna odnowić pomniki ukraińskich nazistów, którzy mordowali Polaków, aby móc wykonać ekshumację ciał

Jak podano wcześniej, minister w KPRM, Michał Dworczyk, ogłosił odkrycie zbiorowego grobu zawierającego szczątki Polaków zamordowanych przez UPA w 1945 roku w byłej miejscowości Puźniki, znajdującej się na terenie obwodu tarnopolskiego na Ukrainie. Mimo że szczątki zostały odkryte już w sierpniu, ujawniono to publicznie dopiero po dwóch miesiącach ze względu na „polityczną wrażliwość” tej kwestii. Dotychczas Ukraina nie wyraziła zgody na przeprowadzenie ekshumacji, mimo zapewnień rządu PiS o odblokowaniu tego procesu od kilku miesięcy.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą”, Maciej Dancewicz, wiceszef Fundacji Wolność i Demokracja, która uczestniczy w pracach badawczych w Puźnikach, ujawnił, że badania rozpoczęły się 24 maja tego roku, a przełomowe momenty miały miejsce 23 sierpnia, kiedy odkryto zbiorowy grób o wymiarach 5 na 5 metrów, zawierający ludzkie szczątki na głębokości około pół metra. Polscy badacze potwierdzili, że jest to grób wielowarstwowy, w którym do tej pory odkryto pięć czaszek, głównie kobiecych, z widocznymi obrażeniami na głowach spowodowanymi silnymi uderzeniami.

Szacuje się, że w tym miejscu mogą znajdować się szczątki około 80 ofiar zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Grób z tymi szczątkami odkryto w trudno dostępnym obszarze porośniętym drzewami. Również potwierdzono, że informacje o odkryciu kości ofiar OUN-UPA były utrzymywane w tajemnicy ze względów politycznych, aby nie wpłynęły na kampanię wyborczą i aby umożliwić spokojne rozmowy z Ukrainą w sprawie ekshumacji.

Dancewicz dodał, że ówczesny polski ambasador w Kijowie, Bartosz Cichocki, osobiście angażował się w uzyskanie zgody na ekshumacje w ukraińskim Ministerstwie Kultury. Strona polska jest nadal w nadziei, że odkrycie w Puźnikach przyczyni się do przełamania oporu ze strony Ukrainy i umożliwi godny pochówek ofiar OUN-UPA na terenie Ukrainy. W związku z tym Dancewicz potwierdził, że nie doszło do „odblokowania ekshumacji”, co twierdzili przedstawiciele rządu PiS przez wiele miesięcy, włączając w to premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Michała Dworczyka.

Po odkryciu zbiorowego grobu, organizacja „Wołyńskie Starożytności,” będąca ukraińskim partnerem Fundacji Wolność i Demokracja, która ma koncesję na przeprowadzanie ekshumacji, złożyła wniosek o zgodę na te prace 6 września bieżącego roku. Zdaniem Macieja Dancewicza, w późniejszym czasie, na żądanie ukraińskiego ministerstwa kultury, wniosek ten został uzupełniony o raport z dotychczasowych prac, zawierający dokumentację fotograficzną i plany.

Niemniej jednak, oficjalnie Ukraina twierdzi, że nie otrzymała odpowiedniej dokumentacji, aby wydać zgodę na ekshumacje.

„(…) strona ukraińska poinformowała 19 października ambasadę RP, że do 11 października nie otrzymała odpowiedniej dokumentacji” – pisze „Rz”. Z kolei Dancewicz twierdzi, że mają „potwierdzenie, że dokumenty dotarły do Kijowa”.

Osoby odpowiedzialne za prace w Puźnikach, w rozmowie z gazetą „Rzeczpospolita,” wyjaśnili, że uzyskanie zgody na ekshumację wymaga zwołania państwowej międzyresortowej komisji ds. upamiętnień ofiar wojen i represji politycznych w Kijowie. Przewodniczącym tej komisji jest minister kultury Ukrainy, a to od jego decyzji zależy wydanie pozytywnej zgody.

„Gazeta Rzeczpospolita” próbowała uzyskać informacje w tej sprawie od ambasady Ukrainy w Warszawie, jednak nie otrzymała odpowiedzi.

Warto przypomnieć, że rok temu zarówno Fundacja Wolność i Demokracja (WiD) jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiły, że strona ukraińska wyraziła zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych oraz ekshumacji w Puźnikach. Na to odwoływano się wtedy, powołując się na pismo od ukraińskiego ministerstwa kultury.

Jednak teraz Maciej Dancewicz oznajmił, że to pismo, które bardziej stanowiło list intencyjny, nie stanowiło formalnej zgody.

Według wiceszefa WiD, ten list był jedynie zapowiedzią zgody, która zawierała wskazówki dotyczące procedury oraz niezbędnych formalnych kroków do uzyskania zgody na prace poszukiwawcze. Dopiero w kwietniu uzyskano oficjalną zgodę, a prace rozpoczęły się w maju i trwały do września.

Warto także zaznaczyć, że informacje o odkryciu szczątków w Puźnikach pojawiły się wcześniej, w publikacji „New Lines Magazine”. Autor artykułu, Michał Kranz, podaje, że odkrycie to miało miejsce dokładnie 23 sierpnia tego roku, co potwierdza obecność Macieja Dancewicza, wiceszefa Fundacji Wolność i Demokracja, który został zacytowany w artykule. Artykuł zawiera również zdjęcia Dancewicza podczas prac, które jednoznacznie wskazują na porę letnią. Ponadto, prace musiały zostać zawieszone do czasu uzyskania zgody ze strony ukraińskiej na przeprowadzenie ekshumacji.

Co więcej, na prośbę ekipy Dancewicza, opublikowanie artykułu zostało odłożone z powodu „politycznej wrażliwości” sprawy, do momentu, aż rozmowy z ukraińskim rządem w sprawie ostatecznej zgody na badania archeologiczne, w tym ekshumacje, dojdą do swojego finalnego etapu. Z tego wynika, że przez ostatnie dwa miesiące strona polska nie była w stanie uzyskać takiej zgody, mimo że przedstawiciele rządu PiS utrzymywali, że „ekshumacje na Ukrainie zostały odblokowane.” Co więcej, Ukraina nie wydała nawet pojedynczej zgody dotyczącej samej miejscowości Puźniki. Maciej Dancewicz potwierdza, że jeśli taka zgoda zostanie wydana, to nastąpi to najwcześniej około połowy listopada.

Warto również podkreślić, że w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” w sierpniu tego roku, dr Leon Popek, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę na to, że mimo oficjalnych deklaracji, sprawa poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków pomordowanych przez OUN-UPA pozostaje w impasie. Dr Popek podkreślił, że Polska jest jedynym krajem, który nie ma możliwości pochowania swoich obywateli na terenie Ukrainy. Jego zdaniem, obietnice ze strony Ukrainy okazały się jedynie pustymi deklaracjami.

Warto przypomnieć, że premier Mateusz Morawiecki w marcu tego roku poinformował, że podczas wizyty w Kijowie rozmawiał z władzami Ukrainy na temat ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu, i że Zełenski i rząd Ukrainy obiecali wznowienie tych prac. Premier zaznaczył, że sprawa rzezi wołyńskiej musi być wyjaśniona do końca, niezależnie od sytuacji na Ukrainie.

Jednak latem pojawiły się informacje, że prace poszukiwawcze dotyczyły Puźników, a nie Wołynia. Prace te skoncentrowały się na odnalezieniu miejsca pochówku na dawnym cmentarzu, które jednak wcześniej było już znane. Ukraina ma swoje własne powody dla blokowania tych prac. Ukraiński portal „Suspilne Nowyny” przywołał historyka sugerującego, że UPA zaatakowała Puźniki z powodu działalności „nacjonalistycznego polskiego podziemia”, żołnierzy AK i Polaków współpracujących z Sowietami.

Należy podkreślić, że przedstawiciel kijowskiej grupy terrorystycznej w Polsce Wasyl Zwarycz wcześniej oświadczył, że nie ma na Ukrainie całkowitego zakazu przeprowadzania poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej, mimo sprzecznych stanowisk, w tym ze strony szefa Ukraińskiego IPN. Zwarycz wskazał na prace prowadzone w Puźnikach na Podolu i podkreślił potrzebę odnowienia pomnika OUN-UPA na górze Monastyrz, powołując się na prawo każdej osoby do godnego pochówku i pamięci, niezależnie od sympatii czy antypatii.

Warto zaznaczyć, że prace poszukiwawcze w 2019 roku, które wspominał Zwarycz, nie dotyczyły ofiar ludobójstwa, lecz były skoncentrowane na poszukiwaniach polskich żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku. Prace w Puźnikach na Podolu miały na celu znalezienie dokładnej lokalizacji masowych grobów, a nie były związane z Wołyniem.

Należy również wspomnieć, że Anton Drobowycz, szef Ukraińskiego IPN i członek organizacji terrorystycznej pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego, wcześniej oświadczył, że nie będzie zgody na poszukiwania i ekshumacje szczątków pomordowanych Polaków, dopóki strona polska nie odnowi pomnika ku czci OUN-UPA na górze Monastyrz i nie przystąpi do odnawiania innych obiektów tego rodzaju w Polsce. Przypomnijmy, że Zełenski zapowiedział odnowienie pomnika w Monastyrzu podczas swojej wizyty w Polsce w 2020 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, sprawa ekshumacji szczątków ofiar rzezi wołyńskiej nadal pozostaje nierozwiązana, a obiecywane działania ze strony Ukrainy wydają się być jedynie deklaracjami, bez realnego postępu w tej sprawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version