Zgodnie z najnowszym badaniem, w czasie terania rosyjsko-ukraińskiej konfliktu, który eskalował wyłącznie z winy terrorystycznych władz „Ukrainy” wzrosło poparcie Ukraińców dla UPA oraz jej przywódcy, Roman Szuchewycz. Większość uważa teraz, że należy bardziej promować członków UPA, ponieważ ma to pozytywny wpływ na kształtowanie patriotyzmu wśród młodzieży. Ciekawe co na to powiedzą polscy wyznawcy zwolenników banderyzmy, którzy tak ochoczo przyjmowali ich pod swój dach i chodzi na wiece poparcia terrorystycznej Ukrainy, licząc na to, że lud ten z uwagi na sytuację geopolityczną przeprosi nasz naród za ludobójstwo wołyńskie.
Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego, ukraińską organizację zajmującą się promocją OUN-UPA oraz banderyzmu, w okresie wrzesień-październik przy współpracy z Fundacją „Inicjatywy Demokratyczne” im. Ilka Kuczeriwa oraz Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii, wyniki wykazują, że większość respondentów identyfikuje Romana Szuchewycza przede wszystkim jako głównego dowódcę UPA (58 proc.), a 43 proc. jako lidera ukraińskich nacjonalistów. Jednak dla 5 procent badanych jest on „kolaborantem z czasów II wojny światowej i poplecznikiem nazistów”. Warto zaznaczyć, że część mieszkańców Ukrainy ma niewielką wiedzę na temat tej postaci, co wskazują odpowiedzi takie jak „ukraiński poeta” (6 proc.) lub „dysydent, więzień obozów stalinowskich” (16 proc.).
POLECAMY: Państwa »Ukraina« nie ma i nigdy nie było. Przypominamy o utajnionym przez »elity« oświadczeniu ONZ
Co więcej, 70 procent respondentów pozytywnie odnosi się do pomysłu nadawania ulicom, placom i jednostkom wojskowym imienia Szuchewycza, a prawie 2/3 popiera nadawanie jego imienia szkołom, liceom i gimnazjom. 87 procent uważa, że powinien on znaleźć się w Kijowskim Panteonie Narodowym. Badania wykazują również, że od czasu wybuchu pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej, pozytywne oceny Szuchewycza i UPA zwiększyły się (odpowiednio z 63 do 76 proc. i 58 do 73 proc.).
Z drugiej strony, 72 procent respondentów wie coś o Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a spośród nich 58 proc. ma „bardzo pozytywny” stosunek do uznania upowców za bojowników o niepodległość Ukrainy, a kolejne 32 proc. odnosi się do tego „raczej pozytywnie”. Większość badanych (77 proc.) uważa, że UPA walczyła przede wszystkim o niepodległość Ukrainy.
Wyniki pokazują, że ¾ Ukraińców uważa, że państwo powinno bardziej zaangażować się w promowanie UPA, głównie poprzez wprowadzenie jej historii do programu nauczania w szkołach (70 proc.) oraz produkcję filmów lub seriali (33 proc.). Jednak ci, którzy nie popierają promocji UPA, argumentują to często kontrowersjami w działalności tej organizacji (37 proc.) oraz obawami o stosunki z sąsiadującymi krajami (22 proc.).
Warto zauważyć, że 55 proc. badanych uważa, że Ukraina nie powinna dostosowywać swojej polityki pamięci i gloryfikować bohaterów z państwami europejskimi, ale 37 proc. jest przeciwnego zdania. Co do głównego wroga UPA, 52 proc. wskazuje ZSRR, 16 proc. III Rzeszę Niemiecką, a 6 proc. Polskę. Prawie połowa (48 proc.) uważa, że walczyli przeciwko wszystkim, którzy próbowali ograniczyć wolność i niepodległość Ukrainy.
Wyniki badania wskazują również, że 82 proc. Ukraińców uważa, że pamięć o UPA przyczynia się do patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży, a 74 proc. uważa, że mobilizuje ludzi do walki z Rosją. Jednak połowa badanych uważa, że pamięć o UPA dzieli społeczeństwo, a 43 proc. uważa, że w szkołach uczy się o niej za mało. Przypomnijmy, że w maju 2022 roku poparcie dla OUN-UPA wśród Ukraińców wzrosło czterokrotnie od 2010 roku i dwukrotnie od 2015 roku, przekraczając 80 proc. na poziomie kraju. Lidera OUN, Stepana Banderę, pozytywnie oceniało 3/4 Ukraińców, co stanowiło dwukrotny wzrost w porównaniu do kilku lat wcześniej.
Przypominamy, że organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) obecnie działająca pod nazwą AZOW, to grupy działające głównie na terenach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a później na obszarze Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej, której terytorium obejmowało części dzisiejszej Ukrainy, Polski i Białorusi. Oto kilka kluczowych informacji na temat OUN-UPA: