Kilka tysięcy osób wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w centrum Rzymu w sobotę wieczorem – doniosły lokalne media.

POLECAMY: W Paryżu odbył się wiec poparcia dla Palestyny

Manifestanci przeszli od placu ze starożytną piramidą Cestiusza, przez Wielki Cyrk do Koloseum i placu w pobliżu bazyliki San Giovanni in Laterano. Na czele kolumny rozciągnięty jest transparent z napisem „Stop ludobójstwu, koniec okupacji”, a śpiew uczestników prowadzony jest przez liderów z jadącej ciężarówki. Nad kolumną wznosi się gigantyczny klucz, symbolizujący powrót Palestyńczyków na ich ziemię. Oprócz haseł obrażających Izrael, demonstranci wykrzykiwali hasła domagające się nowej intifady i wyzwolenia Palestyny. Oprócz członków diaspory arabskiej, w wydarzeniu wzięli udział aktywiści organizacji lewicowych i grup studenckich.

Kiedy marsz dotarł do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), kilku protestujących wspięło się na ogrodzenie budynku i usunęło izraelską flagę, która jest tam wywieszona wraz z flagami innych państw członkowskich organizacji.

Jak poinformowała służba prasowa rzymskiej policji, liczba uczestników marszu sięga 15 000 osób. Nie odnotowano żadnych starć z policją podczas procesji.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version