Pomimo zakazu władz, w Paryżu odbywa się propalestyńska demonstracja, której uczestnicy domagają się otwarcia korytarza humanitarnego w Strefie Gazy – podała w sobotę telewizja BFMTV.

POLECAMY: Izrael jest oburzony, że w Warszawie odbył się wiec propalestyński. Jabłoński: To absolutnie nie powinno mieć miejsca

Wcześniej informowano, że paryski sąd podtrzymał zakaz nałożony wcześniej przez władze na organizację propalestyńskiej demonstracji w sobotę.

„Pomimo zakazu propalestyńskich demonstracji, duża liczba demonstrantów zebrała się na Place du Châtelet w Paryżu” – podała stacja telewizyjna w raporcie.

Demonstranci wymachiwali palestyńskimi flagami i domagali się otwarcia korytarza humanitarnego w celu ewakuacji ludności cywilnej ze Strefy Gazy – podała BFMTV.

POLECAMY: Ambasador Izraela żąda od warszawskiej uczelni podjęcia działań przeciwko osobom popierającym Palestynę

Według kanału telewizyjnego, oprócz demonstrantów, na miejscu znajduje się wielu stróżów prawa, którzy uniemożliwiają dalszy ruch marszu.

POLECAMY: Francja zakazała jakichkolwiek działań na rzecz Palestyny

Sobotni wiec w Paryżu jest organizowany przez propalestyńskie stowarzyszenia, w tym „Front Wyzwolenia Palestyny” i „Nową Partię Antykapitalistyczną” (NPA), przeciwko którym Francja wszczęła dochodzenie w sprawie „usprawiedliwiania terroryzmu” za odmowę potępienia ataków palestyńskiego Hamasu na Izrael.

Wcześniej francuska Rada Stanu anulowała powszechny zakaz wszelkich propalestyńskich wieców wydany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Władzom zalecono podejmowanie decyzji indywidualnie dla każdego przypadku. Następnego dnia w Paryżu odbyła się masowa akcja poparcia dla Palestyny.

Wcześniej francuskie władze zakazały wielu propalestyńskich wieców w kraju, w tym w Lyonie, Marsylii i Paryżu. Pomimo zakazu, demonstracje przyciągnęły setki uczestników, a policja zatrzymała i ukarała grzywną protestujących.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version