Uwagi przewodniczącego Komisji Europejskiej na temat podobieństw między Rosją a Hamasem są prowokacją mającą na celu podżeganie do nienawiści międzyreligijnej i międzyetnicznej – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
„Świat przyzwyczaił się już do zideologizowanych znaczków przewodniczącej Komisji Europejskiej. Wykorzystuje ona każdy pretekst, by realizować antyrosyjską agendę. Oświadczenia U. von der Leyen są przejawem skrajnej formy nacjonalizmu i ksenofobii, prowokacją mającą na celu podżeganie do nienawiści międzyreligijnej i międzyetnicznej” – powiedziała Zacharowa w komentarzu na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.
Wcześniej szefowa KE Ursula von der Leyen, przemawiając w amerykańskim Hudson Institute, porównała Rosję i Hamas.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.