We wtorek wieczorem, tuż po tym, jak rebelianci Huti z Jemenu przyznali się do przeprowadzenia ataków na Izrael, Jemen wypowiedział Izraelowi wojnę – informuje agencja Mehr, która jest częściowo związana z Iranem. Agencja nie sprecyzowała, czy to Huti czy rząd Jemenu dokonali ataku na Izrael.

POLECAMY: Izraela rozpoczął lądową inwazję na Strefę Gazy. MATERIAŁ Z UWAGI NA DRASTYCZNE ZDJĘCIA TYLKO DLA DOROSŁYCH

Wojska jemeńskie potwierdziły informacje medialne o ataku na cele „syjonistycznego reżimu izraelskiego” w odpowiedzi na izraelską agresję na Strefę Gazy. Zapowiedziały kontynuację ataków za pomocą dronów i rakiet.

Generał Yahya Saree, rzecznik jemeńskich sił zbrojnych, ogłosił, że wystrzelono wiele rakiet balistycznych i manewrujących oraz wiele dronów w kierunku celów izraelskich na terytoriach palestyńskich okupowanych przez Izrael.

Saree potwierdził, że jest to trzecia operacja jemeńskich sił, która ma na celu wsparcie uciskanych Palestyńczyków. Zadeklarował także, że kontynuowane będą bardziej precyzyjne ataki rakietami i dronami, jeśli agresja izraelskiego reżimu nie ustąpi.

– Stanowisko narodu jemeńskiego wobec sprawy Palestyny jest niezmienne i oparte na zasadach, a naród palestyński ma pełne prawo do obrony i korzystania ze swoich pełnych praw – dodał Saree.

Zaatakowanie przez Jemen oznacza, że przeciwko Izraelowi wystąpiły już trzy kraje, solidaryzujące się z Autonomią Palestyńską – Syria, Liban i Jemen.

Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk w regionie.

Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak 7 października rano Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Po zmasowanym ostrzale bojownicy Hamasu przeniknęli na tereny przygraniczne na południu państwa żydowskiego, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów oraz wzięli zakładników. Wojskowe skrzydło ruchu, Brygady Al-Kassam, ogłosiły operację „Powódź Al-Aksa”.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w enklawie. Ponadto Izrael ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version