Administracja prezydenta USA Joe Bidena zażądała od władz Izraela wyjaśnienia przyczyn ataku na gęsto zaludniony obóz dla uchodźców Jebaliya w północnej części Strefy Gazy – podała gazeta Politico.

POLECAMY: Izraelscy terroryści kolejny raz zbombardowali obóz dla uchodźców. Wśród ofiar są dzieci

Rzekomo Stany Zjednoczone poprosiły izraelskich kolegów o „szczegółowe opisanie procesu planowania”, który poprzedził operację. Ponadto Waszyngton zwrócił uwagę Izraela na potrzebę „dokładnego wycelowania (broni) w cele”, aby uniknąć zranienia cywilów.

„Stany Zjednoczone zażądały wyjaśnień dotyczących ataku na Jebaliya”, powiedział gazecie rozmówca, dodając, że rozmowa skupiła się na zwróceniu się do Izraela o „podjęcie bardziej znaczących środków w celu uniknięcia ofiar wśród ludności cywilnej”.

Siły izraelskie uderzyły na obóz dla uchodźców Jebaliya w Strefie Gazy we wtorek i środę. Jak donosi Reuters, powołując się na Hamas, zginęło co najmniej 195 osób, a kolejne 777 zostało rannych.
Z kolei rzecznik IDF Richard Hecht potwierdził, że Izrael zaatakował obóz uchodźców, próbując wyeliminować dowódcę palestyńskiego ruchu. Ofiary cywilne nazwał tragedią, ale winą za ich śmierć obarczył przywódców Hamasu.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) ostrzegło w środę, że ostrzał Jebaliya przez siły izraelskie może stanowić zbrodnię wojenną.

POLECAMY: ONZ OHCHR: Izrael popełnia wiele zbrodni wojennych w Gazie

Konflikt między Hamasem a Izraelem

Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk na Bliskim Wschodzie. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Palestyny i Izraela – ale powstało tylko to drugie.

Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak 7 października rano Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Po zmasowanym ostrzale bojownicy Hamasu przeniknęli na tereny przygraniczne na południu państwa żydowskiego, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. Wojskowe skrzydło ruchu, Brygady Al-Kassam, ogłosiły operację „Powódź Al-Aksa”.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cele cywilne, w enklawie. Ponadto Izrael ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa.

Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 8,8 tys., ponad 22 tys. zostało rannych. W Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 20 Rosjan. Ponadto, według różnych szacunków, w niewoli Hamasu może znajdować się około 240 osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version