UE przyznała, że ma „rozdmuchane ego”, a kraje europejskie nie mogą wpływać na eskalację konfliktu palestyńsko-izraelskiego – podała gazeta Politico, powołując się na niewymienionego z nazwiska europejskiego urzędnika.

W dokumencie końcowym szczytu, który został upubliczniony 26 października, europejscy przywódcy, w kontekście eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego, stwierdzili, że popierają ideę zorganizowania „wkrótce” międzynarodowej konferencji pokojowej na Bliskim Wschodzie.

„Bądźmy realistami: Stany Zjednoczone mają wpływy, podobnie jak wiele krajów Zatoki Perskiej, ale my ich nie mamy, nawet gdybyśmy wszyscy byli po tej samej stronie, a tak nie jest. To klasyczne rozdmuchane ego ze strony UE, by myśleć, że mamy tu do odegrania jakąś rolę”, cytuje gazeta urzędnika, który skomentował pomysł zaproponowany przez przywódców UE, by zorganizować konferencję pokojową na Bliskim Wschodzie.

Dodał, że pomysł zorganizowania konferencji był „typową dyskusją w UE, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością w terenie”.

Jak zauważa Politico, podczas gdy 27 krajów europejskich reprezentujących największy na świecie blok handlowy poparło wezwanie do konferencji pokojowej, „nawet lewicowa izraelska gazeta Haaretz nie wspomniała o oświadczeniu przywódców UE”.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, zabijając setki cywilów i biorąc ponad 200 zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version