Amerykańskie Towarzystwo Ornitologiczne dokonuje zmian w nazwach wielu gatunków ptaków, które wcześniej były nazwane na cześć badaczy, w tym ornitologów, którzy mieli związki z historią niewolnictwa i dyskryminacji rasowej. Teraz te nowe nazwy będą opierać się na cechach i środowisku, w jakim żyją ptaki.

Informacje o tych zmianach, które obejmują 70-80 gatunków ptaków występujących w USA i Kanadzie, zostały podane przez BBC. Celem tych zmian jest zrezygnowanie z „ludzkich patronów” i zastąpienie ich bardziej opisowymi nazwami, koncentrującymi się na charakterystykach samych ptaków. Ornitolodzy wierzą, że to sprawi, że środowisko obserwatorów ptaków stanie się bardziej „inkluzywne”, eliminując stereotypy.

BBC przypomina, że w 2020 roku Amerykańskie Towarzystwo Ornitologiczne usunęło z rejestru nazw ptaków nazwę związaną z Johnem McCownem, który, mimo swoich osiągnięć w badaniach nad ptakami, brał udział w wojnie secesyjnej po stronie Konfederacji, która wspierała niewolnictwo.

Przewodnicząca towarzystwa, Judith Scarl, stwierdziła, że „wybiórcze konwencje nazewnictwa, które wywodzą się z XIX wieku, zawierają elementy rasizmu i mizoginii i nie pasują do dzisiejszych standardów. Nadszedł czas, aby zmienić ten proces i skupić się na nazwach ptaków, gdzie to jest właściwe”.

W międzyczasie Towarzystwo Audubonowskie nie zdecydowało się na zmianę swojej nazwy, która wywodzi się od Jamesa Johna Audubona, znanego przyrodnika i ilustratora, który również posiadał niewolników. Jednakże, po dogłębnym przeanalizowaniu biografii Audubona, działacze doszli do wniosku, że nazwa organizacji teraz reprezentuje nie tylko jego pracę, ale również szeroką miłość do przyrody i działania na rzecz ochrony środowiska.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version