Izraelskie wojsko zatrzymało ekipę filmową niemieckiego kanału telewizyjnego ARD na Zachodnim Brzegu Jordanu i groziło dziennikarzom – podało w niedzielę wydanie Tagesschau grupy medialnej ARD.

POLECAMY: Polityk Baraka: Tylko niemoralni ludzie popierają USA w prowadzeniu wojny z Rosją i działaniach w Palestynie

„W drodze powrotnej z badań nad przemocą radykalnych (żydowskich – red.) osadników wobec Palestyńczyków, ekipa ARD została zatrzymana przez izraelskich żołnierzy na Zachodnim Brzegu i otrzymała od nich groźby. Studio ARD w Tel Awiwie uważa to za wyraźny atak na wolność prasy”, pisze Tagesschau.

POLECAMY: Terrorystyczny Izrael wydał wytyczne, w których zaleca swoim obywatelom ukrywanie pochodzenia

Incydent miał miejsce na południe od miasta Hebron. Według korespondenta ARD Jana-Christopha Kitzlera, który był częścią ekipy filmowej, izraelscy wojskowi, którzy ich zatrzymali, byli prawdopodobnie rezerwistami wywodzącymi się z lokalnych osadników.

„Żołnierze grozili nam bronią i pytali, czy jesteśmy Żydami. Nasz kolega został nazwany zdrajcą” – mówi Kitzler. „Dziennikarze, którzy chcą relacjonować to, co dzieje się na Zachodnim Brzegu w cieniu wojny w Strefie Gazy, najwyraźniej nie mogą tego robić. A wszystko to w imieniu izraelskich sił zbrojnych” – dodał.
Sytuacja unormowała się dopiero godzinę później, po przybyciu dodatkowych izraelskich sił wojskowych i policyjnych. ARD Studios w Tel Awiwie obiecało wynająć prawnika, który zajmie się prawnymi implikacjami tego incydentu.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/11/Izrael-i-palestyna.mp4

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version