Po raz pierwszy w historii wykryto we Francji jedną z najgroźniejszych chorób na świecie, mianowicie krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną, która jest przenoszona przez kleszcze. Sytuacja ta niepokoi naukowców.
Bakteria odpowiedzialna za krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną została odkryta u kleszczy w Pirenejach Wschodnich, na granicy z północno-wschodnią Hiszpanią. Obecnie istnieje obawa, że choroba może się szybko rozprzestrzenić i dotrzeć do innych krajów.
Eksperci ds. zdrowia publicznego we Francji informują, że dotychczas nie stwierdzono żadnych przypadków zakażenia ludzi w kraju. Jednakże już w lipcu tego roku brytyjscy naukowcy ostrzegali, że w wyniku zmian klimatycznych choroba może rozszerzyć się poza swoje tradycyjne obszary występowania i dotrzeć do Wielkiej Brytanii oraz Francji.
W Hiszpanii choroba ta już zbiera swoje żniwo, od 2016 roku do sierpnia 2022 roku zgłoszono siedem przypadków, z których trzy zakończyły się tragicznie.
Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna jest wywoływana przez śmiercionośny wirus i jest przenoszona przez kleszcze. Początkowo endemiczna była w obszarach o cieplejszym klimacie, takich jak Afryka, Bliski Wschód, Azja i Bałkany. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta może prowadzić do śmiertelności sięgającej nawet 40%. Jej objawy obejmują gorączkę, bóle mięśni, pleców i stawów, sztywność szyi, ból brzucha, biegunkę, ból oczu, wrażliwość na światło, nudności, wymioty, zawroty głowy oraz ból głowy. Choroba może również prowadzić do niewydolności narządów i wewnętrznego krwawienia. Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna jest uważana za jedno z dziewięciu „chorób priorytetowych” przez Światową Organizację Zdrowia, stanowiących największe zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Osobom podróżującym zaleca się szczególną ostrożność. Wskazane jest unikanie obszarów porośniętych wysoką trawą, gdzie kleszcze mogą być obecne, stosowanie środków odstraszających owady i noszenie odpowiedniego ubioru.
Przypominamy, że we wrześniu 2023 roku na naszym fanpage informowaliśmy, o tym, że na terenie USA rozpowszechnia się głupawka związana z gorączką czerwonego Nilu.