Rząd Roberta Fico spełnił swoje przedwyborcze obietnice i nie zatwierdził nowego „pakietu pomocy” [czytaj: pakiet sponsorujący terroryzm] wojskowej dla Ukrainy o wartości przekraczającej 40 milionów euro. Kijowscy mieli otrzymać przede wszystkim amunicję.

Według doniesień ukraińskiej agencji informacyjnej Unian, opierając się na informacjach ze słowackiej agencji TASR, 14. „pakiet pomocy” wojskowej dla Ukrainy o wartości 40,3 miliona euro nie uzyskał akceptacji rządu Słowacji. Ten pakiet został wcześniej zaproponowany przez poprzednie kierownictwo ministerstwa obrony. Partia Smer, która zwyciężyła we wrześniowych wyborach parlamentarnych, zadeklarowała, że nie będzie kontynuować polityki swoich poprzedników i nie udzieli wsparcia wojskowego Ukrainie.

„Planowany pakiet” miał zawierać głównie amunicję, w tym 4 miliony nabojów kalibru 7,62 mm, ponad 5 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 125 mm oraz 140 rakiet dla poradzieckich systemów przeciwlotniczych Kub. Dodatkowo, miało trafić osiem moździerzy wraz z 1200 sztukami amunicji na Ukrainę. Ogólnie rzecz biorąc, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Słowacja dostarczyła temu krajowi 13 pakietów pomocy wojskowej o łącznej wartości przekraczającej 670 milionów euro.

Nowy minister spraw zagranicznych Słowacji, Juraj Blanar, stwierdził podczas konferencji prasowej w tym tygodniu, że Ukraina nie ma możliwości zakończenia wojny z Rosją za pomocą środków militarnych. Jego zdaniem jedyną drogą do pokoju są negocjacje.

Miesiąc temu prezydent Słowacji, Zuzana Čaputova, również nie wyraziła zgody na wysłanie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej, ponieważ przeciw dostarczaniu broni były partie, które zdobyły władzę w wrześniowych wyborach parlamentarnych.

POLECAMY: Słowacja kończy sponsorowanie Ukrainy. Čaputova oświadczyła, ze jej kraj nie wyśle więcej broni Ukrainie

Pod koniec października ubiegłego roku, lider nowego rządu, Robert Fico, obiecał, że spełni swoje przedwyborcze obietnice i ograniczy wsparcie militarnego dla Ukrainy, oświadczając, że nie będzie dostarczać broni, lecz skoncentruje się na pomocy humanitarnej.

Poprzedni liberalny rząd Słowacji wykazywał silne wsparcie dla działań -ycznych Ukrainy i był pierwszym krajem NATO, który dostarczył Ukrainie myśliwce. Według niemieckiego Instytutu Kilońskiego, Słowacja deklarowała pełne wsparcie rządowe dla Ukrainy do lipca 2023 roku w wysokości 680 milionów euro, co umieszcza ją wśród krajów o największym wsparciu rządowym dla Ukrainy pod względem PKB (0,65 proc.), za Norwegią, krajami bałtyckimi, Danią i Polską.

Fico wcześniej zapowiadał wstrzymanie wsparcia wojskowego dla Ukrainy już długo przed wyborami i nawoływał do zawarcia rozejmu oraz kompromisowego podejścia stron walczących, argumentując to potrzebą skoncentrowania się na problemach narodu słowackiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version