Ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna skarży się na słowa szefowej Komisji Europejskiej (KE) Ursuli von der Leyen o osiągnięciach Kijowa w wypełnianiu wymaganych warunków przystąpienia do UE, mówiąc, że takie wypowiedzi mają „negatywny charakter”.

POLECAMY: „Hipokrytka”. Internet zaatakował von der Leyen po jej wypowiedzi w Kijowie

Wcześniej szefowa KE powiedziała, że Ukraina spełniła ponad 90 procent wymaganych warunków przystąpienia do UE. Według von der Leyen, Ukraina może szybko spełnić pozostałe wymagania i osiągnąć cel, jakim jest rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie przystąpienia do organizacji w 2023 roku.

„Takie raporty z reguły są negatywne. Nawet 99,9% to negatywna teza dla Ukrainy, ponieważ mówimy o egzystencjalnych zmianach w kraju. Brzmi to jak „zrobiliście 90 procent i macie tylko trzy dni na wypełnienie reszty”” – powiedział wicepremier, cytowany przez Financial Times.

Jak zauważa Stefaniszyna, im więcej celów jest realizowanych, tym więcej pojawia się problemów, więc osiągnięcie 100% jest niemożliwe.

Wcześniej szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w wywiadzie dla Spiegla, że Ukraina może przystąpić do Unii Europejskiej w 2030 roku, jeśli spełni wszystkie wymagane warunki, nawet jeśli nie jest to łatwe zadanie, i przypomniał, że wiele krajów bałkańskich czeka na członkostwo od 20 lat.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział wcześniej, że Ukraina chce rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej do końca roku.

Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w UE 28 lutego 2022 roku. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do członkostwa w Unii. Komisja Europejska określiła siedem warunków w swojej rekomendacji dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Reforma sądownictwa jest najbardziej złożonym z warunków UE: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version