Żabka, to sieć niewielkich, lecz funkcjonalnych sklepów, obecna na polskim rynku od ponad 25 lat. Popularność tego przedsiębiorstwa zdobyła dzięki atrakcyjnym promocjom, bogatemu asortymentowi i intrygującym kampaniom reklamowym. Obecnie placówki Żabka są powszechnie obecne, zdobiąc praktycznie każdy zakątek kraju. Nie bez powodu, gdyż w Polsce istnieje aż 9978 sklepów należących do tej sieci. Ciekawiło Was kiedyś, ile można zarobić pracując w Żabce? Stawki zatrudnienia w tej firmie mogą być niezwykle zróżnicowane, co stanowi powód do zainteresowania się tematem.

Jak wygląda zatrudnienie w Żabce? To franczyzobiorca zarządza lokalem

Warto zaznaczyć, że znaczna większość sklepów Żabka działa w oparciu o model franczyzy, co oznacza, że są to przedsiębiorstwa prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców pod szyldem tej konkretnej sieci. W skrócie, franczyzobiorcy operują we własnym imieniu i na własny rachunek, ale są zobowiązani do przestrzegania określonych wytycznych i standardów narzuconych przez franczyzodawcę. To istotne, aby zrozumieć, że taki model biznesowy znacząco różni się od funkcjonowania innych popularnych sieci handlowych w Polsce, takich jak Biedronka, Auchan czy Dino.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez serwis legaartis.pl, wynagrodzenia pracowników Żabki wykazują znaczną zróżnicowanie. Jest to rezultat właśnie tego modelu franczyzy, który umożliwia franczyzobiorcom szeroką autonomię w kwestiach zarządzania, w tym w ustalaniu warunków zatrudnienia i wynagrodzeń dla personelu. Warto zastanowić się, jakie są korzyści i wyzwania związane z tym modelem biznesowym, zarówno dla franczyzodawcy, jak i dla pracowników, którzy mogą być poddani różnym warunkom zatrudnienia w zależności od konkretnej placówki Żabki, w której pracują.

Zarobki w Żabce. Kwestie wynagrodzenia nie są jasno sprecyzowane

Z informacji zawartych na stronie legaartis.pl wynika, że to franczyzobiorcy, pełniący funkcję zarządczą w danym sklepie, mają kluczowy wpływ na kształtowanie warunków zatrudnienia, w tym także na formę wynagrodzenia pracowników. To oznacza, że nawet w sytuacji, gdy dwie osoby pracujące w dwóch różnych placówkach Żabki, oddalonych zaledwie o kilkaset metrów, mogą być objęte różnymi systemami wynagradzania. Biznes.interia.pl zaznacza, że franczyzobiorcy najczęściej decydują się na zatrudnianie pracowników na podstawie umów zlecenia oraz umów o pracę.

Chociaż na podstawie dostępnych informacji trudno jednoznacznie określić, ile dokładnie pracownicy Żabki otrzymują na koniec miesiąca, to można zauważyć, że nowym pracownikom często proponowane jest wynagrodzenie w wysokości około 3 tysięcy złotych „na rękę”. Stawka godzinowa w Żabce zazwyczaj oscyluje nieznacznie powyżej minimalnej stawki godzinowej brutto, wynoszącej 24/25 złotych brutto za godzinę. Warto zastanowić się, jak te warunki wynagradzania wpływają na motywację pracowników oraz czy proponowane kwoty są adekwatne do specyfiki i wymagań związanych z pracą w branży detalicznej.

Wynagrodzenie adekwatne do obowiązków? Niekoniecznie

Portal informacyjny donosi, że wynagrodzenie w omawianym sektorze może być także uzależnione od stopnia popularności danego punktu usługowego. W praktyce oznacza to, że im więcej klientów odwiedza dany sklep, tym większe mogą być zarobki pracowników. Warto zaznaczyć, że decydując się na franczyzę, przedsiębiorca nie tylko ustala warunki zatrudnienia i poziom wynagrodzenia dla pracowników, ale również ma wpływ na zakres ich obowiązków. To oznacza, że praca w takim miejscu może wiązać się z szerszym spektrum zadań niż tradycyjne stanowisko „pracownika kasy”.

Oprócz standardowych czynności związanych z obsługą klienta, pracownicy muszą zajmować się dodatkowymi obowiązkami, takimi jak przyjmowanie i wydawanie paczek, przygotowywanie szybkich przekąsek czy nawet drukowanie kuponów Lotto. Czy z Państwa perspektywy wynagrodzenie oferowane pracownikom tej popularnej sieci jest adekwatne do zakresu ich obowiązków? Czy są Państwo zdania, że wraz z rosnącą popularnością sklepu, pracownicy powinni być odpowiednio wynagradzani za dodatkowe obowiązki, jakie na nich spoczywają?

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version