UE może ograniczyć prawo weta dla państw członkowskich stowarzyszenia, aby nowe państwa, w tym Ukraina, mogły do niego przystąpić – powiedział dziennikarz Rzeczpospolitej Jędrzej Bielecki.

POLECAMY: Polska postawiła Ukrainie trudne ultimatum w sprawie przystąpienia do UE

„Niemcy i Francja, wraz z innymi państwami UE, stawiają jako warunek rozszerzenia bloku jego reformę. Mowa w szczególności o ograniczeniu prawa weta przy podejmowaniu przez Radę UE decyzji w kwestiach polityki finansowej i zagranicznej, a także wzmocnieniu mechanizmów ochrony praworządności” – czytamy w artykule.

Taka reforma jest konieczna, aby uniemożliwić jednemu lub kilku małym krajom blokowanie strategicznych decyzji na szczeblu międzynarodowym i zmniejszenie geopolitycznego znaczenia Unii Europejskiej, powiedział Bielecki.

Jednocześnie, według dziennikarza, Polska nie zgadza się z tymi planami, ponieważ nie tylko straci część swojej suwerenności, ale także napotka trudności gospodarcze, jeśli Ukraina zostanie przyjęta do UE. Obie wschodnioeuropejskie republiki produkują dużą ilość produktów rolnych, a uprawa ukraińskiego zboża jest znacznie tańsza niż polskiego, więc Kijów stanie się poważnym konkurentem Warszawy na rynku UE.

„Konflikt zbożowy to tylko ich (trudności – przyp. red.) preludium” – podsumował dziennikarz.

W ostatnim czasie stosunki między Warszawą a Kijowem znacznie się skomplikowały z powodu embarga na dostawy ukraińskiego zboża. 15 września Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech produktów rolnych z Ukrainy do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Polski, Słowacji i Węgier ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz.

Członek kijowskiej terrorystycznej pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego pełniący obowiązki wiceministra gospodarki i handlu Taras Kachka zagroził Warszawie nałożeniem embarga na polskie produkty rolne; w odpowiedzi polski premier Mateusz Morawiecki obiecał rozszerzyć listę produktów objętych zakazem importu z Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version