Bezwarunkowy Dochód Podstawowy (BDP) stał się tematem globalnych debat o polityce społecznej. Koncepcja ta już funkcjonuje w krajach, takich jak Wielka Brytania, USA, Kanada czy Finlandia. W Polsce również rozważa się wprowadzenie 1300 zł miesięcznie dla każdego obywatela, niezależnie od jego sytuacji dochodowej, wieku czy liczby dzieci.

Idea Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego

BDP to forma wsparcia finansowego, która przysługuje każdemu obywatelowi bez żadnych warunków. Wielu krajach, w tym Finlandii, Francji, Włoszech, Indiach, USA i Wielkiej Brytanii, przeprowadza eksperymenty mające ocenić wpływ dodatkowego dochodu na jakość życia obywateli.

Polski Eksperyment: Warmińsko-Mazurski Krok W Kierunku BDP

W Polsce, konkretnie w województwie warmińsko-mazurskim, planuje się realizację eksperymentu z BDP. Mieszkańcy wybranych gmin mają otrzymywać 1300 zł miesięcznie przez dwa lata. Celem tego przedsięwzięcia jest zbadanie, w jaki sposób BDP wpłynie na lokalne społeczności borykające się z problemami społecznymi i gospodarczymi.

Badane Gminy w Eksperymencie

Badania planuje się przeprowadzić w gminach takich jak Barciany, Bartoszyce, Braniewo, Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol, Srokowo. Mimo że termin rozpoczęcia programu miał być marzec 2023, niestety ze względu na inflację i sytuację geopolityczną nie otrzymano niezbędnych środków.

Niepewna Przyszłość: Nowy Rząd a Kwestia BDP

Aktualnie nie jest jasne, jak nowy rząd podejdzie do kwestii BDP. Donald Tusk wyraził stanowisko dotyczące utrzymania obecnych programów, jednocześnie zwracając uwagę na konieczność redukcji deficytu budżetowego. Ostateczne zatwierdzenie programu może zależeć od dostępności środków na nowe inicjatywy.

Międzynarodowe Spostrzeżenia z Eksperymentów z BDP

Doświadczenia międzynarodowe z eksperymentami BDP przynoszą zróżnicowane wyniki. Na przykład, w Finlandii eksperyment wykazał niewielki wpływ na rynek pracy, podczas gdy lokalne inicjatywy w USA i Kanadzie zdają się przynosić pozytywne efekty dla zdrowia i samopoczucia beneficjentów. Przyszłość BDP w Polsce z pewnością będzie śledzona z uwagą w kontekście tych międzynarodowych doświadczeń.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version