Z upływem nowego roku nadejść ma prawdziwa rewolucja w polskich aptekach, a zarazem zmienić się ma także sytuacja pracowników farmaceutycznych. To wszystko za sprawą wprowadzenia reformy prawa farmaceutycznego.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego planowana jest na początek 2024 roku, a jej zakres zmian może wydawać się na pierwszy rzut oka niewielki, jednakże w praktyce jest to istotna i głęboka modyfikacja. Niektórzy nawet używają określenia „rewolucja”, aby opisać skalę wprowadzanych zmian.

Według informacji przekazanych przez portal newsnadzis.pl, reforma dotknie nie tylko samego funkcjonowania aptek na terenie całego kraju, ale również wprowadzi nowości w obszarze pracy farmaceutów. W przypadku tych ostatnich zmiany były oczekiwane od nawet trzydziestu lat.

Sytuacja dyżurów aptek

Najistotniejszą modyfikacją wprowadzoną w ramach reformy dotyczy regulacji dotyczących dyżurów aptek. Zgodnie z informacjami podanymi przez biznes.interia.pl, wprowadzona zostanie precyzyjna definicja dyżuru apteki w dniu wolnym od pracy. Pojęcie to obejmuje 4-godzinny dyżur, który ma mieć miejsce między godziną 10:00 a 18:00. Analogicznie zdefiniowany zostanie także dyżur nocny, trwający 2 godziny, pomiędzy 19:00 a 23:00. Warto podkreślić, że wydanie leków w godzinach nocnych lub w dni świąteczne nie będzie wiązało się z dodatkową opłatą.

Reforma wprowadziła także nowe zapisy dotyczące tego, kto będzie odpowiedzialny za wyznaczanie aptek pełniących dyżur. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez serwis biznes.interia.pl, decyzję w tej kwestii podejmować będą władze powiatu, analogicznie jak przy wyznaczaniu aptek całodobowych. Ponadto, za funkcjonowanie tych placówek nadal będzie odpowiadał Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), a lokalizować się one będą w siedzibie powiatu.

Zmiany w aptekach

Farmaceuci, pełniąc dyżury w aptekach, wykazują wielkie oczekiwanie wobec nadchodzących zmian, co wynika z wypowiedzi Konrada Madejczyka, rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej, przytoczonej przez newsnadzis.pl. Po trzydziestu latach pełnienia bezpłatnych dyżurów, w końcu zanosi się na możliwość otrzymywania wynagrodzenia za tę pracę.

Warto zastanowić się, jakie dokładnie zarobki będą przysługiwały farmaceutom pełniącym dyżury w aptekach. Według informacji przekazanych przez serwis biznes.interia.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ma w planach wypłacanie wynagrodzenia w formie ryczałtu. Kwota ta wyniesie 148,47 zł brutto, co jest równowartością 3,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, przeliczonego na godzinę dyżuru.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version