Trybunał Konstytucyjny, który obecnie jest okupowany przez nielegalną prezes Przyłębską, stwierdził, że przepisy obowiązującej od końca 2021 r. nowelizacji, mającej na celu poprawę sytuacji osób przechodzących na emeryturę w czerwcu, lecz pomijającej tych z lat 2009–2019, są niezgodne z konstytucją. Sprawa, którą rozstrzygał Trybunał Konstytucyjny, dotyczyła nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2021 r., poz. 1621), która weszła w życie (z pewnymi wyjątkami) 18 września 2021 r.

Zgodnie z tymi przepisami, zasady ustalania wysokości emerytury w czerwcu są teraz takie same jak w maju, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego (art. 25a ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS; tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1251).

Wcześniej jednak zasady te były zróżnicowane, zależne m.in. od miesiąca złożenia wniosku. Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu były dotknięte najbardziej niekorzystną sytuacją, gdyż ich świadczenia mogły być nawet o kilkanaście procent niższe niż w przypadku złożenia wniosku w innym miesiącu. Powodem tego był fakt, że jeżeli wysokość emerytury była ustalana w czerwcu, kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlegała dodatkowym waloryzacjom kwartalnym.

Nowelizacja z 2021 r. pomijała jednak osoby, których wysokość świadczeń była ustalana w czerwcu w latach 2009–2019, czyli okresie, gdy po raz pierwszy wypłacano emerytury, stosując dwie formy waloryzacji – kwartalną i roczną. Również renty rodzinne pochodzące od tych świadczeń zostały pominięte.

Rzecznik praw obywatelskich interweniował w tej sprawie, argumentując niekonstytucyjność takich przepisów i zaznaczając, że ograniczenie nowych regulacji do emerytur z 2021 r. oraz przyszłych lat jest niezrozumiałe. Podobne wątpliwości wyraził Sąd Okręgowy w Elblągu, który skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, że przepisy dotyczące tego obszaru są niekonstytucyjne, uznając, że naruszają one zasadę równości.

Wyrok TK z 15 listopada 2023 r. (sygn. P7/22)

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version