Brytyjskie władze zamierzają zaostrzyć przepisy dotyczące protestów po propalestyńskich marszach w Londynie – podała gazeta The Sun, powołując się na źródło.

POLECAMY: W Londynie odbył się rekordowy marsz poparcia dla Palestyny. Takiego wydarzenia jeszcze nie było

Londyńska policja poinformowała w sobotę, że zatrzymała około 150 propalestyńskich demonstrantów odpalających środki pirotechniczne. Policja poinformowała również, że zatrzymała 82 skrajnie prawicowych aktywistów, którzy starli się ze stróżami prawa, aby zapobiec zakłóceniom porządku podczas propalestyńskiej demonstracji w stolicy Wielkiej Brytanii. Aktywiści próbowali przedrzeć się do ogrodzonego pomnika wojennego Cenotaph, gdzie odbywały się obchody Dnia Pamięci.

„(Brytyjski premier) Rishi Sunak zarządził znaczne zaostrzenie przepisów dotyczących protestów” – podała gazeta w raporcie.

Według niej, brytyjskie władze rozważają wprowadzenie nowych przepisów, które zakazałyby protestującym m.in. wspinania się na posągi, rusztowania i przystanki autobusowe. Ponadto planowane jest zaostrzenie prawa dotyczącego używania fajerwerków, bomb dymnych i rac, a także zmniejszenie wymogów dotyczących zakazu marszów i protestów. „Prawo dotyczące gloryfikowania terrorystów, takich jak Hamas, również powinno zostać zaostrzone” – czytamy w artykule.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version