Październikowa inflacja w Polsce przekroczyła wcześniejsze prognozy, wynosząc 6,6 proc. w ujęciu rocznym, co wynika z finalnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego. Ten wynik jest wyższy niż prezentowany dwa tygodnie temu, sugerując utrzymanie presji cenowej na konsumentów. Jednak tempo wzrostu cen nadal utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, będąc obecnie najniższym od końcówki 2021 roku.
Droższe Życie: Wzrost Cen W Październiku Najsilniejszy od Dwóch Lat
Ostatni odczyt inflacji wskazuje na najsilniejszy wzrost cen od dwóch lat. W październiku ceny konsumenckie wzrosły średnio o 6,6 proc. rok do roku i o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. Pomimo tego, że tempo wzrostu cen w Polsce jest nadal wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej, odnotowuje się tendencję do spowolnienia. We wrześniu 2021 roku inflacja wyniosła 5,9 proc., a miesiąc później już 6,8 proc.
W ujęciu miesięcznym doszło do pierwszego wzrostu od pół roku. Od maja 2023 roku inflacja miesiąc do miesiąca albo utrzymywała się na poziomie 0 proc., jak to miało miejsce w czerwcu i sierpniu, albo była ujemna, jak w lipcu (-0,2 proc.) i wrześniu (-0,4 proc.).
Największy Wzrost w Kategoriach „Edukacja” i „Inne Towary i Usługi”
W październiku największy wzrost cen odnotowano w kategorii „edukacja”, gdzie wskaźnik wzrósł o 10,5 proc. rok do roku i o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca. Podobnie wysoki wzrost zanotowano w sektorze „inne towary i usługi”, gdzie podwyżka wyniosła średnio 9,4 proc. w relacji rocznej i 0,3 proc. w skali miesiąca. Również w koszyku „żywność i napoje bezalkoholowe” odnotowano znaczący wzrost o 8 proc. w skali roku i 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym.
Jedynym obszarem, gdzie odnotowano spadek tempa wzrostu cen, był sektor „transportu”. Inflacja w tej kategorii w ujęciu rocznym wyniosła -7,9 proc., a w relacji miesięcznej -2,2 proc. Taki wynik był efektem obniżek cen paliw na stacjach, szczególnie widocznych w pierwszej połowie października. Warto zauważyć, że od czasu wyborów do parlamentu 15 października ceny na stacjach zaczęły rosnąć.
Perspektywy Ekonomiczne: Wyhamowanie Inflacji i Odbicie Gospodarcze
Analitycy z ING Banku Śląskiego wskazują, że październikowe dane sugerują, że „okres szybkiej dezinflacji mamy za sobą”. Tempo wzrostu cen w ujęciu bazowym, po wyłączeniu cen żywności i nośników energii, wyniosło 8 proc. Zdaniem ekspertów, kolejne miesiące mogą przynieść wolniejszy spadek wskaźnika cen konsumentów.
Inflacja wpływa także na zachowanie konsumentów, którzy reagują na wolniejsze tempo podwyżek cen usług i produktów, co przekłada się na wzrost wydatków. To zaś znajduje odzwierciedlenie w odbiciu gospodarczym, jakie odnotowano w III kwartale, gdzie PKB wzrosło o 1,4 proc. w ujęciu kwartalnym i o 0,4 proc. rok do roku. Po słabszym pierwszym półroczu bieżącego roku, polska gospodarka wyraźnie daje sygnały odbicia.