Od 17 listopada 2023 roku wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące numeru PESEL. Możliwość zastrzeżenia go pozwoli nam uniknąć wielu problemów związanych z ujawnianiem wrażliwych danych, m.in. oszustw, kredytów na nasz rachunek czy zakupów drogich sprzętów bez naszej wiedzy.

Obecnie, kradzież danych osobowych stanowi jedno z głównych zagrożeń dla prywatności, a co za tym idzie — dla bezpieczeństwa kont bankowych, platform internetowych, dokumentów oraz kart SIM w telefonach. Przestępcy czekają jedynie na okazję, aby uzyskać informacje, które umożliwiają im m.in. zaciąganie kredytów, dokonywanie zakupów nieruchomości, nabywanie kosztownych przedmiotów czy uzyskiwanie smartfonów na abonament, wszystko kosztem ofiary. Dostępna dla każdego opcja zabezpieczenia numeru PESEL, np. za pomocą aplikacji mObywatel, powinna skutecznie przeciwdziałać tego rodzaju działaniom.

Od 17 listopada 2023 roku każdy będzie mógł zabezpieczyć swój numer PESEL. Ten krok teoretycznie chroni przed nieautoryzowanym zaciąganiem kredytów, dokonywaniem zakupów na raty, sprzedażą nieruchomości bez zgody właściciela oraz uzyskiwaniem duplikatów kart SIM u operatorów telekomunikacyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, numer PESEL objęty zabezpieczeniem nie może być używany przez nikogo innego.

W Rejestrze Zastrzeżonych Numerów PESEL, stworzonym z tej okazji, każda osoba fizyczna będzie miała możliwość:

  • Zastrzeżenia swojego numeru PESEL,
  • Cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL,
  • Ustawienia automatycznego zastrzegania numeru PESEL,
  • Sprawdzenia historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne,
  • Przeglądania historii zmian statusu numeru PESEL.

Procedura zabezpieczenia numeru PESEL obejmuje kilka metod:

  • Korzystanie z aplikacji mObywatel,
  • Złożenie wniosku za pośrednictwem strony obywatel.gov.pl,
  • Odwiedzenie placówki bankowej lub poczty,
  • Wizyta w dowolnym urzędzie gminy, gdzie po zweryfikowaniu tożsamości można składać wnioski o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL.

Dodatkowo:

  • Osoby pełnoletnie, zarówno o obywatelstwie polskim, jak i cudzoziemcy, zostaną wpisane do rejestru zastrzeżeń,
  • W przypadku trudności ze złożeniem wniosku osobiście, można skorzystać z pełnomocnika, który złoży wniosek w urzędzie gminy po uprzednim dostarczeniu pełnomocnictwa i potwierdzeniu tożsamości,
  • Osoby niezdolne do czynności prawnych lub o ograniczonej zdolności do czynności prawnych mogą skorzystać z pomocy opiekuna prawnego lub kuratora.

Po pozytywnej weryfikacji tożsamości, organ gminy zarejestruje zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL i wyda potwierdzenie tej czynności wnioskodawcy.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version