Pisowski prezydent, Andrzej Duda – który według ukraińskich agencji informacyjnych posiada ukraińskie korzenie co w zasadzie tłumaczyłoby jego miłość do kijowskiego terrorysty Wołodymyra Zełenskiego – przedstawił projekt „strategicznej ustawy” dotyczącej działań organów państwowych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia dla Polski marszałkowi Sejmu, Szymonowi Hołowni. O fakcie tym poinformowała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii głowy państwa, podkreślając, że proponowane zmiany mają na celu zreformowanie systemu dowodzenia polską armią.

POLECAMY: Duda wskazał osobę, która powinna dowodzić armią w przypadku wybuchu wojny

Po spotkaniu prezydenta Dudy z marszałkiem Hołownią, Ignaczak-Bandych opublikowała serię wpisów na platformie X, zaznaczając, że spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a prezydent wyraził gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem w kwestiach kluczowych dla Polski.

Jednocześnie Duda wyraził ubolewanie z powodu braku przedstawiciela największego klubu parlamentarnego w Prezydium Sejmu, co uznał za sytuację niezgodną ze standardami demokratycznymi. Ignaczak-Bandych przypomniała słowa prezydenta z orędzia wygłoszonego podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, w którym apelował o pełną reprezentację wszystkich klubów w prezydium izby niższej parlamentu.

Duda wręczył Szymonowi Hołowni projekt „strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa”. Nowe przepisy mają zreformować system dowodzenia polską armią. Duda oczekuje sprawnego procedowania tej strategicznie ważnej dla bezpieczeństwa państwa ustawy i zaprosił wszystkie kluby do prac nad jej finalnym kształtem. Zapewnił również, że wszystkie konstytucyjne terminy związane z powołaniem rządu będą dotrzymane.

Marszałek Sejmu, w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z prezydentem, wspomniał o perspektywach nowego rządu i kontynuowaniu działań zapoczątkowanych w poprzedniej kadencji. Podkreślił, że prezydent zapewnił o przestrzeganiu konstytucyjnych terminów i odpowiedzialnym podejściu do procesu zmiany rządu.

Projekt wcześniej trafił do Sejmu IX kadencji w sierpniu, jednak nie doczekał się procedowania. Powstał on przy współpracy BBN z MON i dotyczy trzech obszarów funkcjonowania państwa – systemu kierowania bezpieczeństwem państwa, planowania obronnego i najważniejszych dokumentów w tym zakresie oraz struktur dowodzenia w Wojsku Polskim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version