Banki udzielają kredytów zgodnie z przepisami prawa, głównie ustawy Prawo bankowe, a także z poszanowaniem przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, o kredycie hipotecznym i ustawy Kodeks cywilny. Kredyt jest formą odpłatną, podobnie jak pożyczka udzielana przez firmę pozabankową. Gdy zaciągasz zobowiązanie w banku lub firmie poza sektorem bankowym, korzystasz z ochrony przewidzianej w ustawie o kredycie konsumenckim, która reguluje m.in. kwestię kredytu darmowego. Czym dokładnie jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcje prawne obowiązujące w polskim systemie prawnym dotyczą różnych sytuacji i mogą być stosowane, gdy podmiot gospodarczy narusza indywidualne interesy konsumenta. Jedną z tych sankcji jest tzw. sankcja kredytu darmowego, stosowana w relacjach kredytowych.
Sankcja darmowego kredytu została określona przede wszystkim w art. 15 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim. Obecnie, aby zrozumieć, na czym polega i w jakim zakresie jest stosowana, trzeba sięgnąć po art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Zmiany w tej sankcji wynikały z konieczności wdrożenia przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 r. dotyczących umów o kredyt konsumencki.
Artykuł 45 ustawy o kredycie konsumenckim stanowi, że w przypadku naruszenia przez kredytodawcę praw konsumenta wynikających z przepisów tej ustawy, konsument po złożeniu pisemnego oświadczenia zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów zobowiązania należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.
Na czym polega sankcja kredytu darmowego?
Zastosowanie sankcji kredytu darmowego prowadzi do utraty przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę dochodów wynikających z umowy kredytowej lub pożyczkowej. Przyczyną jest naruszenie obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Głównym celem sankcji kredytu darmowego jest zmotywowanie kredytodawcy do przestrzegania obowiązujących go przepisów. Ma ona również na celu ochronę interesów konsumenta, który może na tej podstawie dochodzić swoich praw wobec instytucji kredytującej. W rezultacie po zastosowaniu sankcji kredytu darmowego zobowiązanie przestaje generować odsetki i inne opłaty naliczane zwykle przez bank.
Kiedy dochodzi do zastosowania sankcji kredytu darmowego?
Sankcja darmowego kredytu może być stosowana wyłącznie w przypadku kredytów konsumenckich. Konieczne jest więc odwołanie się do ustawy regulującej tego rodzaju zobowiązania, aby je dokładnie zdefiniować. Artykuł 3 tej ustawy określa umowę o kredyt konsumencki jako umowę o kredyt w wysokości nie przekraczającej 255 550 zł lub równowartość tej kwoty w walucie innej niż polska, udzielaną konsumentowi przez kredytodawcę w ramach jego działalności. Zastosowanie sankcji można zatem przewidzieć w odniesieniu do kredytu gotówkowego lub pożyczki, nawet pozabankowej, ale już nie do kredytu hipotecznego.
Sankcję kredytu darmowego można zastosować w przypadku naruszenia przez kredytodawcę jednego z obowiązków wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim, określonych w art. 45 ust. 1. Dotyczy to sytuacji, w których umowa o kredyt konsumencki:
- nie została zawarta w formie dokumentowej, chyba że przepisy przewidują inną szczególną formę zawarcia umów kredytowych;
- nie zawiera kluczowych danych, takich jak: imię i nazwisko, adres konsumenta, imię i nazwisko (nazwa) oraz adres (siedziba) i adres do doręczeń elektronicznych kredytodawcy i pośrednika kredytowego;
- nie zawiera informacji o: rodzaju kredytu, okresie spłaty, całkowitej kwocie zobowiązania, terminie i sposobie wypłaty kredytu, stopie oprocentowania, warunkach jej stosowania, okresach i warunkach oraz procedurze jej zmiany wraz ze wskazaniem indeksu lub stopy referencyjnej, rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania oraz całkowitej kwocie do zapłaty przez konsumenta wraz z podaniem wszystkich założeń przyjętych do jej obliczenia, zasadach i terminach spłaty kredytu i innych podobnych informacji;
- zastrzega łączną wysokość opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu oraz odsetek za opóźnienie na poziomie wyższym niż kwota odsetek maksymalnych za opóźnienie, określonych w Kodeksie cywilnym;
- przewiduje wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu na poziomie wyższym niż maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów wynikająca z ustawy.
Kredytodawca ponosi odpowiedzialność tylko za umyślne naruszenie swoich obowiązków lub zaniedbanie należytej staranności wymaganej w ramach prowadzonej przez niego działalności.
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Aby skorzystać z sankcji darmowego kredytu, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, że kredytodawca naruszył przepisy w wyniku swojego działania. Kredytobiorca musi udowodnić naruszenia przez bank obowiązków wynikających z art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. Następnie klient składa pisemne oświadczenie kredytodawcy o naruszeniu obowiązku objętego sankcją darmowego kredytu. Wzór oświadczenia można znaleźć w internecie.
Warto zaznaczyć, że kredytobiorca ma prawo złożyć oświadczenie w okresie 1 roku od dnia wykonania umowy, aby móc skorzystać z sankcji darmowego kredytu. Termin ten nie podlega przywróceniu.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527