Funkcjonariusze policji przeprowadzili zdecydowaną interwencję przeciwko grupie pseudokibiców z Krakowa, których działalność finansowana była głównie ze środków pochodzących z przestępczości narkotykowej. Aktualnie, śledczy podejmują kroki w celu przejęcia ich majątków. Planowane są kolejne aresztowania.

POLECAMY: Warszawskie gangi narkotykowe opanowały pewną część Warszawy. Trzaskowski boi się tam chodzić

Środowisko pseudokibiców z Małopolski było obiektem intensywnego nadzoru służb przez wiele lat. Do tej pory zatrzymano już 105 podejrzanych, którym postawiono ponad 330 zarzutów. W przypadku 81 z nich zastosowano najdotkliwszy środek zapobiegawczy – tymczasowe aresztowanie. W najnowszym etapie działań, zatrzymano kolejnych 12 osób.

Według ustaleń śledczych, grupa przestępcza działała w okresie od 2008 do 2021 roku. Jej członkowie organizowali przemyt kokainy i marihuany z Hiszpanii oraz Holandii do Polski. Następnie narkotyki były rozprowadzane głównie na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Przemyt odbywał się zarówno za pomocą pojazdów wyposażonych w specjalne skrytki, jak i poprzez ukrycie substancji w legalnych ładunkach przewożonych przez firmy transportowe.

Śledczy zarzucają członkom gangu, że mogli wprowadzić do obrotu blisko tonę marihuany oraz ponad 5 kg kokainy, co łącznie miało wartość przekraczającą 12 mln złotych. Pieniądze uzyskane w wyniku przestępstw były głównie inwestowane w nieruchomości, a także „prane” poprzez udzielanie fałszywych pożyczek.

Kolejnym aspektem sprawy jest śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się zarówno przestępczością narkotykową, jak i „praniem” pieniędzy z tych działań. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy współpracowali z pseudokibicami z klubów sportowych z Krakowa, Pomorza i Poznania.

Akcja skierowana przeciwko tej grupie przestępczej miała miejsce na obszarze województwa małopolskiego, głównie w Krakowie, oraz w województwie wielkopolskim, gdzie przeszukano ponad dwadzieścia mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych. W operacji wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W wyniku działań zatrzymano 12 osób, a kolejne 4 zostały przewiezione do prokuratury z aresztów śledczych, gdzie obecnie są związane z innymi postępowaniami.

Podejrzani zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo przedstawiono im zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu dużych ilości narkotyków, praniem pieniędzy, a także korupcją. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 873 tys. złotych w polskiej i obcej walucie. Prokurator podjął decyzje o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. W wyniku postanowień sądu, tymczasowo aresztowano ośmiu podejrzanych, natomiast cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym.

Sprawa jest nadal w fazie rozwojowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version