Według raportu „Długie jutro”, ponad 70 proc. Polaków ufa, że państwo zapewni im odpowiednie świadczenia emerytalne, jednakże 40 proc. nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości. Z analizy wynika, że 22 proc. respondentów nie posiada żadnych oszczędności, a 17 proc. utrzymuje je przez więcej niż rok.

Raport Nationale-Nederlanden podkreśla, że bezpieczeństwo finansowe stanowi klucz do stabilnego i spokojnego życia. Niemniej jednak, 40 proc. Polaków nie czuje się finansowo zabezpieczonych, a 39 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa jest niezadowalająca.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące stwierdzenia „Finansowo ledwo wiążę koniec z końcem”, 5 proc. ankietowanych stwierdziło, że „w ogóle”, 11 proc. – „w niewielkim stopniu”, 38 proc. – „trochę”, 26 proc. – „bardzo”, a 20 proc. – „całkowicie” się z nim zgadza. W kwestii wystarczalności zgromadzonych oszczędności, 17 proc. respondentów twierdzi, że ich starczy na „więcej niż 12 miesięcy”, 13 proc. – „od 6 do 12 miesięcy”, 18 proc. – „od 3 do 6 miesięcy”, a 19 proc. – „mniej niż 3 miesiące”. Jednocześnie 22 proc. deklaruje brak oszczędności, a 11 proc. nie jest pewnych.

POLECAMY: Miliony Polaków zapłacą więcej. Składka ZUS mocno w górę

Katarzyna Czupa z Nationale-Nederlanden zauważa, że społeczeństwo jest podzielone pod względem finansów, gdzie jedni pracują bardzo ciężko, ale zmagają się z trudnościami finansowymi, podczas gdy inna grupa, ponad połowa, jest zadowolona ze swojej sytuacji i dąży do poszerzania wiedzy dla lepszych wyników i stabilności.

Raport podkreśla, że obywatele Holandii, Belgii i Japonii posiadają największe poduszki finansowe, z których odpowiednio 30, 31 i 35 proc. może przetrwać dłużej niż rok.

W Polsce największe niezadowolenie z sytuacji finansowej wykazują młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy, gdzie prawie 60 proc. z nich podkreśla tę kwestię. Statystycznie, zadowolenie pojawia się po 35. roku życia. Polska, w porównaniu do innych krajów europejskich, osiąga średni wynik pod względem zadowolenia, z wynikami Holandii (76 proc. zadowolonych) i Belgii (67 proc.).

Badanie pokazuje, że ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich świadczenia emerytalne, z największym zaufaniem seniorów (95 proc.), natomiast młodzi ludzie (62 proc.) mają mniejszą wiarę w instytucje publiczne i bardziej zależą od samodzielnych działań w kwestii finansów i przyszłości.

Blisko dwie trzecie ankietowanych planuje kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, co autorzy raportu tłumaczą możliwym brakiem dostatecznych świadczeń emerytalnych lub potrzebą aktywności zawodowej. Taka postawa jest charakterystyczna nie tylko dla Polaków, ale także dla mieszkańców innych krajów, takich jak Rumunia, Węgry czy Czechy, gdzie ponad połowa badanych planuje pracę na emeryturze.

Raport podkreśla także, że prawie 60 proc. respondentów zdaje sobie sprawę, ile musi odłożyć na emeryturę, a podobny odsetek uważa, że pozwoli to im na komfortowe życie. Mimo tego, że badanie sugeruje, iż Europejczycy mają zamiar pracować jak najdłużej, większość tych, którzy już zakończyli pracę zawodową, nie chce do niej wracać. Aż dwie trzecie Polaków potwierdza, że nie odczuwa braku pracy.

Raport „Długie jutro” oparty jest na badaniu agencji Indiville, przeprowadzonym na zlecenie Grupy NN, obejmującym 11 tys. 585 osób w wieku od 18 do 79 lat z 11 krajów. Badanie zostało przeprowadzone w okresie styczeń-luty 2023 r. przy użyciu metody CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version