Jak donoszą lokalne media, w weekend w kilku niemieckich miastach odbyły się wiece poparcia dla jednej lub drugiej strony konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Według agencji informacyjnej DPA, w sobotę w Münster odbył się propalestyński wiec, w którym wzięło udział około 150 osób. Niewielkie wiece upamiętniające ofiary konfliktu zbrojnego odbyły się również w Akwizgranie i Düsseldorfie.
POLECAMY: Free Palestine! Tysiące ludzi demonstrowało w Australii w obronie Palestyny
Ponadto w sobotę poinformowano o propalestyńskim marszu w Berlinie, który zgromadził około 4 000 osób. A już w niedzielę w stolicy Niemiec odbyła się akcja solidarności z Izraelem i przeciwko antysemityzmowi w Niemczech, w której wzięło udział około 500 osób – donosi Berliner Morgenpost.
POLECAMY: Erdogan twierdzi, że istnieją dowody, by oskarżyć izraelskie władze przed MTK
Ponadto, według DPA, w niedzielę w Kolonii odbyła się demonstracja pod hasłem „Solidarność ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi wojną izraelsko-palestyńską”. Została ona zorganizowana przez organizację Żydzi i Palestyńczycy dla Pokoju. Policja zgłosiła około 2000 uczestników, podczas gdy organizatorzy zgłosili 3000.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 13 000 osób, a ponad 30 000 osób zostało rannych. Rosyjska ambasada poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.