Sejm dokonał wyboru Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego oraz Jacka Dubois na stanowiska zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Ponadto, posłowie nominowali 16 członków TS, w tym byłego marszałka Sejmu Józefa Zycha.

Za powołaniem zastępców przewodniczącego i członków Trybunału Stanu opowiedziało się 431 posłów, jedno było przeciw, a czterech posłów wstrzymało się od głosu.

Kandydaturę Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego, byłego członka TS w latach 2015-2019 oraz od 2019 r. zastępcy przewodniczącego TS, długoletniego senatora i aktywnego działacza opozycji w okresie PRL, zgłosili posłowie z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Jacek Dubois, specjalizujący się w prawie karnym i sprawach związanych z ochroną dóbr osobistych, został wybrany po raz pierwszy do Trybunału Stanu w 2011 roku. W 2012 roku objął stanowisko zastępcy przewodniczącego TS, a następnie w latach 2015 i 2019 ponownie został wybrany na członka Trybunału. Jego kandydaturę przedstawili posłowie z klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska (KO).

W skład Trybunału Stanu weszli również: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili sześciu członków TS, Konfederacja jednego, a pozostałe partie – Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga, Polska 2050-Trzecia Droga i Lewica – jednego członka każda.

Wybór sędziów Trybunału Stanu przeprowadza Sejm większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją, Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków, wybieranych spoza grona posłów i senatorów na czas trwania kadencji Sejmu.

Przewodniczącym TS jest automatycznie pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Przypominamy, że stanowisko to obecnie okupuje zdemoralizowania prawnie Małgorzat Manowska.

CZYTAJ WIĘCEJ: Manowska boi się weryfikacji jej legalności, bezstronności i niezawisłości

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version