Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skutecznie przeciwdziałali próbie przemytu futra z rysia. Rys rudy, objęty ochroną zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), był celem przemytu.

POLECAMY: KAS zatrzymała Ukrainkę przemycającą 67 kg bursztynu do Polski

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w miejscowości Medyka udaremnili próbę przemytu futra rysia rudego (łac. Lynx rufus), które zostało znalezione w bagażu kierowcy samochodu.

– Obywatel Ukrainy nie zgłosił przewożonego towaru, jak również nie posiadał dokumentów wymaganych prawem krajowym i międzynarodowym do jego przewozu przez granicę. 32-latka przesłuchano w charakterze świadka, a w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody – informuje Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Ryś rudy (łac. Lynx rufus) chroniony jest są na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Jej celem jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania. Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przynosi on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.


Nielegalny przewóz przez granice Unii Europejskiej, jak również handel wewnątrzwspólnotowy przedmiotami wykonanymi z gatunków zagrożonych wyginięciem, stanowi przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności w zakresie od 3 miesięcy do 5 lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi.

To kolejny zarejestrowany w bieżącym roku przypadek próby przemytu odzieży wykonanej z gatunków zagrożonych wyginięciem. Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Krajowej Administracji Skarbowej na terenie Podkarpacia, w miejscowości Medyka, zinterweniowali w niedozwolonym transporcie płaszcza, kurtek oraz obuwia wykonanego z skór pochodzących od tych zagrożonych zwierząt w ostatnich miesiącach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version