Od środkowej części grudnia 2023 r. programy w multipleksie MUX-3 będą nadawane w zupełnie nowym formacie – DVB-T2/HEVC. Ta zmiana ma na celu zapewnić jeszcze lepszą jakość obrazu i dźwięku. Planowane są dwuetapowe przejścia: pierwszy zaplanowano na noc z 14 na 15 grudnia w wybranych regionach, a drugi – z 18 na 19 grudnia w pozostałych częściach kraju.

DVB-T2 to najnowsza wersja standardu nadawania telewizji cyfrowej przez antenę. Wykorzystuje nowoczesny standard kompresji wideo – HEVC (High Efficiency Video Coding), który umożliwia przesyłanie wysokiej jakości obrazu przy mniejszym zużyciu pasma. W ramach tego standardu transmitowanych jest wiele stacji, w tym m.in. Polsat, TVN, TV Puls, Eska TV czy Telewizja Trwam. Teraz dołączają do nich kanały TVP, takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info, które będą dostępne na Multipleksie MUX-3.

Pierwszy etap zmian obejmie noc z 14 na 15 grudnia i dotknie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. Druga faza nastąpi w nocy z 18 na 19 grudnia i objmie województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Badanie przeprowadzone przez Krajowy Instytut Mediów pokazuje, że około 266 tysięcy gospodarstw domowych, które odbierają wyłącznie sygnał naziemny, może nie być przygotowanych na te zmiany. Oznacza to, że po wprowadzeniu nowego standardu, te gospodarstwa nie będą mogły odbierać wcześniej wymienionych stacji. Aby dostosować się do nowego standardu, konieczny będzie telewizor zgodny z DVB-T2/HEVC lub zewnętrzny dekoder, który kosztuje od 80 do 150 złotych.

Telewizja Polska planuje intensywną kampanię informacyjną, obejmującą ponad 2000 spotów informacyjnych emitowanych zarówno na antenach TVP, jak i w mediach społecznościowych. Przewidziani są znani prezenterzy, Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny, którzy pomogą widzom zrozumieć i przygotować się do zmian.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Ojej to co zrobią pisiory w podlaskim i warmińsko-mazurskim co będą oglądać? Bez TVP 1, TVP2 nie będą mogli żyć

Napisz Komentarz

Exit mobile version