PKO Bank Polski ponownie zwraca uwagę swoich klientów na istotną funkcję, która może stanowić ochronę przed oszustwami. To aplikacja bankowa, która dostępna jest do instalacji na urządzeniach mobilnych.

Oszuści są aktywni zwłaszcza w okresie zbliżających się świąt i zwiększonej aktywności zakupowej. Bank PKO wyraża szczególną troskę o swoich klientów, ponieważ coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których oszuści telefonicznie podszywają się pod pracowników instytucji finansowych, takich jak właśnie banki. Ten proceder, znany jako spoofing, jest obiektem uwagi banku, który nieustannie przypomina klientom o metodach obrony przed nim.

PKO BP apeluje do klientów

PKO BP zaleca prosty sposób zabezpieczenia przed oszustwami. Gdy otrzymamy telefon od kogoś podającego się za pracownika banku, warto zweryfikować ich tożsamość za pomocą aplikacji IKO, którą można zainstalować na telefonie. Bank szczegółowo opisuje ten proces na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Podczas rozmowy należy wyrazić chęć weryfikacji tożsamości doradcy za pomocą aplikacji. Wkrótce potem, otrzymamy powiadomienie push w IKO. Następnie warto poprosić pracownika o podanie imienia, nazwiska i miejsca, z którego dzwoni. Po potwierdzeniu tych informacji w aplikacji, można kontynuować rozmowę, mając pewność, że rozmawiamy z właściwą osobą.

Ten proces zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa w kontaktach z bankiem. Dzięki temu proceder oszustów może być skutecznie ograniczony, a klienci mogą być pewni, że rozmawiają z prawdziwym przedstawicielem instytucji finansowej.

Jak rozpoznać, że ktoś podszywa się pod pracownika banku?

Gdy weryfikacja przebiegnie poprawnie, możemy mieć pewność, że kontaktujemy się z autentycznym pracownikiem banku. Jednak, gdy oszust znajdzie się po drugiej stronie, prawdopodobnie będzie starał się zniechęcić nas do weryfikacji lub po prostu przerwie połączenie. To sygnał, że udało nam się uniknąć próby oszustwa.

Ważne jest, aby być czujnym w takich sytuacjach. Oszuści często próbują zmylić i zdezorientować ofiarę, by uzyskać poufne informacje. Mogą używać różnych sztuczek, dlatego istotne jest utrzymanie zdrowego podejścia i nieustępliwe trzymanie się procedur bezpieczeństwa.

Nie należy się obawiać pytania o weryfikację tożsamości czy procedury bezpieczeństwa. To ważne kroki, które pomagają zabezpieczyć nasze finanse i dane osobowe. Jeśli coś wydaje się podejrzane, zawsze warto skonsultować się z instytucją finansową lub osobą, której dotyczy rozmowa, by upewnić się, że kontaktujemy się z właściwą osobą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version