Ukraina nie uczyni żadnych wyjątków dla Węgier przy zmianie ustawodawstwa dotyczącego mniejszości narodowych – powiedziała ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna w wywiadzie dla portalu informacyjno-analitycznego Ukraińskiej Prawdy.

Premier Węgier Viktor Orban zagroził wcześniej, że zablokuje pomoc UE dla Kijowa i przyszłe przystąpienie Ukrainy do UE, jeśli europejscy przywódcy nie zgodzą się na zmianę swojej strategii wobec Ukrainy, jak podała gazeta Politico, cytując list Orbana do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela.

POLECAMY: Szijjártó: Ukraina cynicznie nie chce rozwiązać kwestii praw węgierskiej mniejszości narodowej

„Nikt nie będzie robił specjalnych wyjątków dla Węgier w kwestii mniejszości narodowych. Mamy również mniejszości rumuńską, grecką i bułgarską, ale to w Budapeszcie krzyczą one najgłośniej, co nie jest oznaką problemów” – powiedziała Stefaniszyna.

Według Stefaniszyna, obecnie trwają negocjacje z Rumunią, której mniejszość narodowa jest jedną z największych na Ukrainie. Jednak, jak zauważa wicepremier, „nie ma takiego oburzenia ze strony Bukaresztu”. Dlatego uważa, że Węgry nie są politycznie zainteresowane trwałym zamknięciem tej kwestii.
Powiedziała, że Ukraina planuje zmienić ustawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych, biorąc pod uwagę kwestię procesu edukacyjnego. Jednak podejście do wszystkich będzie takie samo. „Nasz etap przejścia na nowy poziom regulacji prawnych jest bardziej postępowy. Stworzy to również jasność w terenie, tj. nauczyciele w terenie – na Zakarpaciu, w innych regionach Ukrainy – będą mieli większą jasność co do organizacji procesu edukacyjnego” – dodała Stefaniszyna.

Węgierski minister spraw zagranicznych i zagranicznych stosunków gospodarczych Péter Szijjártó powiedział wcześniej, że z inicjatywy Węgier i Rumunii Rada Europy postanowiła zwrócić się do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie, a Budapeszt ma nadzieję, że Kijów zostanie zmuszony do wdrożenia swojej decyzji. Według niego Budapeszt nie poprze żadnego znaczącego ruchu Ukrainy w kierunku NATO i UE, dopóki prawa zakarpackich Węgrów nie zostaną przywrócone.

Komisja Europejska wcześniej zaleciła rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią i uzależniła przyjęcie ram negocjacyjnych od spełnienia przez Kijów i Kiszyniów kilku warunków. Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że rzeczywiste warunki przystąpienia Ukrainy do UE zależą od reform i zasady przyznawania członkostwa „na podstawie zasług”.

Formalna decyzja o rozpoczęciu procesu negocjacji z Kijowem i Kiszyniowem zostanie omówiona przez szefów państw i rządów na szczycie UE w Brukseli w dniach 14-15 grudnia. Decyzja ta powinna zostać przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych członków Unii Europejskiej. Jeśli Unia Europejska formalnie zatwierdzi rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią 15 grudnia tego roku, będzie mogła sformułować i uzgodnić warunki negocjacji do marca 2024 roku, a proces negocjacji członkowskich rozpocznie się natychmiast po podjęciu formalnej decyzji przez przywódców państw członkowskich UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version