Rosja i kraje BRICS mogą odegrać kluczową rolę w rozwiązaniu konfliktu palestyńsko-izraelskiego – powiedział Władimir Putin na nadzwyczajnym szczycie stowarzyszenia poświęconym eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

„Stanowisko Rosji ma spójny i niekonwencjonalny charakter. Wzywamy do zjednoczenia wysiłków społeczności międzynarodowej mających na celu deeskalację sytuacji, zawieszenie broni i poszukiwanie politycznego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. A państwa BRICS i kraje regionu mogą odegrać kluczową rolę w tych działaniach” – powiedział prezydent.

Putin podkreślił, że do obecnej sytuacji doprowadziło dążenie USA do zmonopolizowania funkcji rozwiązywania konfliktów. W związku z tym, nieopłacalność pojedynczych prób przecięcia „palestyńskiego węzła” stała się oczywista.

„Śmierć tysięcy ludzi, masowe wypędzenia ludności cywilnej i katastrofa humanitarna, która się wydarzyła, budzą najgłębsze zaniepokojenie. Kolega właśnie mówił o śmierci dużej liczby dzieci. To straszne, ale kiedy patrzy się na dzieci operowane bez znieczulenia, z pewnością wywołuje to szczególne uczucia”.

Więcej niż jedno pokolenie Palestyńczyków wychowuje się w atmosferze niesprawiedliwości, a Izraelczycy nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa swojego państwa, kontynuował rosyjski przywódca. Było to wynikiem sabotowania decyzji ONZ, które przewidują ustanowienie i pokojowe współistnienie dwóch niezależnych państw – Izraela i Palestyny.

Putin podkreślił znaczenie przerw humanitarnych, które są niezbędne do uwolnienia zakładników i ewakuacji cywilów i obcokrajowców ze Strefy Gazy. Jednocześnie najpilniejszym zadaniem jest osiągnięcie długoterminowego i trwałego zawieszenia broni.

Rosyjski przywódca wezwał do zapobiegania wciąganiu innych państw w wojnę na Bliskim Wschodzie i rozszerzania geografii konfliktu.

Wezwał również do obiecania nowego formatu awaryjnych spotkań online przywódców BRICS zaproponowanych przez prezydenta RPA Cyrila Ramaphosę.

BRICS obejmuje Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki. Na szczycie w Johannesburgu w sierpniu ogłoszono decyzję o zaproszeniu Argentyny, Egiptu, Iranu, Etiopii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej do pełnoprawnych członków stowarzyszenia od 1 stycznia 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version