Wielka Brytania ogłosiła przeznaczenie dodatkowych 30 milionów funtów na pomoc humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy – wynika z oświadczenia opublikowanego w piątek na stronie internetowej rządu.

„Jestem dumny, że dziś czwarty brytyjski lot z krytycznym ładunkiem wylądował w Egipcie i mogę ogłosić kolejną alokację w wysokości 30 milionów funtów na zapewnienie niezbędnej pomocy, takiej jak schronienie i środki medyczne” – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.
Należy zauważyć, że fundusze zostaną przekazane wiarygodnym partnerom, takim jak agencje ONZ na miejscu.

POLECAMY: Ciężarówki z pomocą humanitarną zaczęły wjeżdżać do Gazy przez punkt kontrolny w Rafah

W ramach piątkowej wizyty w Izraelu Cameron planuje omówić ze swoimi izraelskimi odpowiednikami, w jaki sposób Wielka Brytania może pomóc złagodzić pogłębiający się kryzys humanitarny w enklawie.

Wcześniej informowano o przybyciu brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Camerona na Bliski Wschód, gdzie ma spotkać się z przywódcami Izraela i Palestyny. Minister z zadowoleniem przyjął porozumienia osiągnięte między Hamasem a Izraelem w sprawie uwolnienia zakładników i wezwał strony do ich wypełnienia.

W środę poinformowano, że Izrael i Hamas, przy mediacji Kataru, osiągnęły pierwsze porozumienie od czasu eskalacji konfliktu 7 października: strony zgodziły się wstrzymać działania wojenne na cztery dni, aby wymienić dziesiątki zakładników i aresztowanych przetrzymywanych przez siebie nawzajem.

Później rzecznik katarskiego MSZ Majid al-Ansari powiedział, że humanitarny rozejm w Strefie Gazy wejdzie w życie w piątek o godzinie 7:00 czasu lokalnego, a pierwsza partia 13 izraelskich zakładników zostanie przekazana tego samego dnia około godziny 16:00 czasu lokalnego. Oczekuje się, że w sumie 50 izraelskich zakładników zostanie wymienionych na 150 palestyńskich więźniów, z których większość to kobiety i dzieci.

Każdego dnia w ramach rozejmu do Strefy Gazy wjedzie 200 ciężarówek z pomocą i cztery z paliwem i gazem. Ponadto Hamas poinformował, że udało mu się osiągnąć porozumienie z Izraelem w sprawie „całkowitego zawieszenia lotów lotniczych w południowej części kraju na cztery dni, a w północnej części kraju zawieszenie lotów na sześć godzin, od 10.00 do 16.00”.

Tymczasem Hamas zagroził, że jego „bataliony pozostaną w pełnej gotowości do obrony narodu palestyńskiego i oporu wobec okupacji, pomimo porozumienia w sprawie tymczasowego rozejmu z Izraelem”.

Izraelski minister obrony Yoav Galant powiedział, że zawieszenie broni w Strefie Gazy to „krótka przerwa”, po której walki będą kontynuowane „intensywnie” przez co najmniej kolejne dwa miesiące.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba zabitych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 14,8 tys. osób, ponad 36 tys. ucierpiało. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version