Zgodnie z poufnym układem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami, Zachód dąży do zainicjowania negocjacji pokojowych na Ukrainie, regulując precyzyjnie ilość przekazywanej broni – wynika z doniesień gazety „Bild”.
POLECAMY: Zrobią to bez Zełenskiego. W USA wskazano, co czeka Ukrainę
Według informacji zawartych w niemieckim dzienniku „Bild”, Stany Zjednoczone i Niemcy opracowały tajny plan mający na celu zmuszenie Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji z Rosją. Według tych ustaleń, Waszyngton i Berlin mieli uzgodnić dostarczanie ukraińskiej stronie jedynie takiej ilości broni, która pozwoliłaby Ukrainie skutecznie bronić się przed inwazją rosyjską, ale nie umożliwiłaby zdobycia przewagi militarnej.
POLECAMY: W Niemczech ujawniono zakulisowe rozmowy na temat Rosji i Ukrainy
„Droga niemiecko-amerykańska: dostarczyć Kijowowi dokładnie tyle broni, aby ukraińska armia mogła utrzymać obecny front, ale nie była zdolna do odzyskania utraconych terytoriów” – informuje niemiecka gazeta. „Bild” wyjaśnia, że bezpośrednie zaangażowanie władz niemieckich i amerykańskich w rozmowy z Kijowem jest niemożliwe z uwagi na niechęć ukraińskiego rządu do negocjacji przed odzyskaniem utraconych obszarów. Dlatego też powstał pomysł uknucia intrygi, którą „Bild” określa jako „okrężną drogę”.
Anonimowy przedstawiciel niemieckiego Urzędu Kanclerskiego w rozmowie z gazetą stwierdził: „Prezydent Wołodymyr Zełenski powinien sam dojść do wniosku, że negocjacje są konieczne”. Jednak ekspert wojskowy Gustav Gressel, cytowany przez „Bild”, uważa, że taka strategia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zaznacza, że przekonanie panujące na Zachodzie, iż większa presja na Zełenskiego skłoni go do poważnych negocjacji, jest błędne. „Putin nie chce negocjować, chce wygrać tę wojnę” – twierdzi Gressel.
Niemiecki Urząd Kanclerski zdementował te informacje, oświadczając: „Dla rządu federalnego jest jasne, że Ukraina musi określić cele wojskowe i polityczne w obronie przed rosyjską agresją. Niemcy stanowczo popierają Ukrainę i będą ją wspierać tak długo, jak będzie to konieczne do obrony przed atakiem ze strony Rosji. Chodzi o suwerenność, integralność terytorialną i przetrwanie Ukrainy” – powiedział rzecznik rządu w Berlinie.
Bloomberg zauważa, że walka Ukrainy o broń i uwagę na forum międzynarodowym daje Putinowi szansę. Zwłaszcza przywódcy krajów Europy Wschodniej obawiają się, że brak odpowiedniego wsparcia militarnego skłoni Ukrainę do negocjacji i w najgorszym przypadku doprowadzi do przełamania obrony tego kraju.