Hiszpański premier Pedro Sanchez, ponownie wybrany w zeszłym tygodniu, powie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że jego kraj będzie wkrótce gotowy do uznania państwa Palestyna – podała w środę gazeta El Confidencial, powołując się na źródła zaznajomione z podróżą hiszpańskiego premiera do Izraela.

POLECAMY: Biden: Naród palestyński zasługuje na własne państwo

Sanchez ma złożyć oświadczenie podczas zaplanowanej na czwartek podróży do Izraela, gdzie wraz ze swoim belgijskim odpowiednikiem Alexandre de Croo planuje spotkać się z Netanjahu i izraelskim prezydentem Icchakiem Herzogiem, a także palestyńskim przywódcą Mahmudem Abbasem.

POLECAMY: Francja wspierała dialog w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego

Ponieważ Hiszpania sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE, a Belgia przejmie ją 1 stycznia, obecność obu przywódców w Izraelu i Palestynie ma na celu przekazanie stanowiska UE przywódcom obu stron konfliktu.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy tej organizacji przedostali się następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version