Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) ogłosiło, że liczba ukraińskich uczniów w polskich szkołach osiągnęła ponad 286 tysięcy. Najwięcej z nich jest zarejestrowanych w województwie mazowieckim, gdzie uczy się niemal 32 tysiące uczniów z Ukrainy.

POLECAMY: Czarnek podał ile Polaków kosztowała edukacja ukraińskich dzieci

Nowe dane resortu edukacji wskazują, że liczba Ukraińców w polskich placówkach edukacyjnych jest znacząco wyższa niż wcześniej podawane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) czy same Ministerstwo Edukacji i Nauki.

POLECAMY: Ukropolin staje się faktem! Władze Lublina chcą, aby język ukraiński był nauczany w szkołach

Spośród 183 461 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po inwazji Rosji i posiadają status „uchodźcy”, oraz kolejnych 103 073 obywateli Ukrainy bez tego statusu, a którzy byli już wcześniej w Polsce, ogółem mamy 286 534 ukraińskich uczniów aktualnie uczących się w polskich placówkach.

Najwięcej uczniów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski przed wybuchem wojny jako emigracja zarobkowa, kształci się w szkołach policealnych (prawie 39 tysięcy), z kolei kolejne 32 tysiące uczęszcza do szkół podstawowych. Wśród uchodźców w szkołach policealnych jest ponad 11 tysięcy uczniów, a w podstawówkach – prawie 113 tysięcy. Liczba dzieci ukraińskich w przedszkolach wynosi 42,5 tysiąca, z czego 28 tysięcy stanowią „uchodźcy”.

Według rządowych danych, spośród 1 719 257 obywateli Ukrainy legalnie przebywających w Polsce, aż 35,8 procent to osoby poniżej 18. roku życia. Około 1,5 miliona Ukraińców było w Polsce przed wybuchem wojny, a po wakacjach do polskich szkół przybyło dodatkowych 6,5 tysiąca ukraińskich uczniów ze statusem „uchodźcy”. W poprzednim roku szkolnym uczyło się w Polsce 178 972 uczniów-„uchodźców” z Ukrainy, w tym 115 677 w podstawówkach i 19 429 w szkołach średnich.

Praktycznie co trzecie dziecko z Ukrainy, które przyjechało po wybuchu wojny, uczestniczy w dodatkowych bezpłatnych lekcjach języka polskiego – aż 66 834.

Pod względem lokalizacji, najwięcej uczniów z Ukrainy znajduje się w województwie mazowieckim (ponad 31,6 tysiąca), śląskim (20,4 tysiąca), wielkopolskim (prawie 19 tysięcy) i małopolskim (15,6 tysiąca). Na Śląsku i Opolszczyźnie niemal co drugi uczeń z Ukrainy uczy się języka polskiego, podczas gdy w Małopolsce jest to co siódmy uczeń, a na Mazowszu czy w Lubelskiem – co trzeci.

Dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej, zwraca uwagę na tzw. „szarą strefę” – dzieci ukraińskie, które formalnie nie uczęszczają do polskich szkół, choć mieszkają w Polsce. Według organizacji może to dotyczyć od 170 do 200 tysięcy młodych Ukraińców.

Mirosław Skórka, prezes Związku Ukraińców w Polsce, uważa, że polska szkoła powinna zapewnić ukraińskim dzieciom lekcje z języka ukraińskiego i kultury.

Warto przypomnieć, że na początku tego roku minister edukacji Przemysław Czarnek prognozował, że w ciągu najbliższych czterech lat system oświaty straci nawet pół miliona uczniów, jeśli dzieci z Ukrainy opuszczą polskie szkoły. Mimo to, wyraził nadzieję, że ukraińskie dzieci pozostaną.

W lipcu 2022 roku minister Czarnek informował, że do polskich szkół i przedszkoli przyjęto ponad 200 tysięcy dzieci, szacując, że kolejne 200 tysięcy może dołączyć do systemu edukacji od 1 września. Późniejsze informacje sugerują jednak, że te prognozy nie sprawdziły się.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version