Tatrzański Park Narodowy na Słowacji, czyli TANAP, ogłasza wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów dla turystów. Ograniczenia obejmują zakaz wędrowania po szlakach z psami. Prace nad tymi zmianami trwały przez wiele lat.

Po długim, sześcioletnim procesie, wysiłki przyrodników doprowadziły do ustalenia klarownych reguł poruszania się odwiedzających w tym najstarszym parku narodowym na Słowacji. Choć nie wszyscy będą zadowoleni z tych zmian, są one wynikiem kompromisu pomiędzy potrzebami ochrony przyrody a oczekiwaniami różnych grup korzystających z terenu parku narodowego – podkreślił zastępca dyrektora Zarządu TANAP, Peter Spitzkopf z siedzibą w Tatrzańskiej Łomnicy.

Peter Spitzkopf dodał również: „Przed nami ogromna ilość pracy, która będzie stopniowo wprowadzać i egzekwować nowe przepisy. Dlatego w ciągu pierwszego roku obowiązywania nowych zasad, będziemy dążyć do wykazywania tolerancji wobec turystów, licząc na ich zrozumienie wobec naszych działań”.

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji wprowadza nowe przepisy. Co się zmieni?

Od 15 grudnia 2023 r. w życie wejdą nowe przepisy, które zakazują wprowadzania psów na wysokogórskie szlaki w rejonach zamieszkałych przez świstaki, kozice oraz rzadkie duże drapieżniki i inne zagrożone gatunki. Oznakowane obszary informować będą o tym zakazie. Dotychczas wielu turystów chcących wędrować po Tatrach ze swoimi czworonogami wybierało stronę słowacką, gdyż po polskiej stronie od dłuższego czasu obowiązuje zakaz wstępu z psami i innymi zwierzętami domowymi, z wyjątkiem Doliny Chochołowskiej.

Znaczące zmiany dotkną także zimowej turystyki. Dotychczasowe zamknięcie wysokogórskich szlaków po stronie słowackiej od 1 listopada do 15 czerwca ulegnie skróceniu o 15 dni, ograniczając się teraz od 1 listopada do 31 maja. Dodatkowo, Dolina Juraniowa w Tatrach Zachodnich będzie niedostępna od 1 listopada do 30 kwietnia. Natomiast Dolina Mięguszowiecka będzie zamknięta od 15 grudnia do 30 kwietnia, obejmując tymczasowo obszar do wysokości Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą.

Specjalne ograniczenia dotyczyć będą wysokogórskich szlaków. Zimą wejście na obszar Doliny Staroleśnej, Doliny Kieżmarskiej, Łomnickiego Stawu będzie możliwe jedynie z profesjonalnym sprzętem wspinaczkowym i nartami w kierunku Baraniej Przełęczy, Czerwonej Ławki, Żlebu Kartarika czy Filmarskiego Żlebu.

Nowe regulacje wyznaczają także tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego jedynie na wyznaczonych trasach ośrodków narciarskich z wyciągami, zgodnie z regulaminem danego ośrodka. Podobnie narciarstwo biegowe będzie dozwolone tylko na specjalnie wyznaczonych obszarach. Z kolei zimowa wspinaczka i skialpinizm będą możliwe jedynie dla narciarzy-alpinistów, którzy wcześniej zarejestrują się online na stronie Zarządu TANAP oraz wykażą odpowiednie umiejętności alpinistyczne.

Zmiany w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym 

Nowe regulacje wprowadzają nie tylko zwiększenie dostępności tras dla rowerzystów, ale także rozszerzenie istniejących ścieżek. Od 15 grudnia planowane jest poszerzenie obszarów przeznaczonych dla turystyki wodnej, takiej jak spływy kajakowe i pontonowe. Dodatkowo, będą określone reguły dotyczące geocachingu – gier terenowych w terenie TANAP.

Co więcej, wokół schronisk zostaną rozszerzone strefy umożliwiające krótkotrwały wypoczynek dla turystów. Do tej pory możliwość relaksu dla wczasowiczów była ograniczona do wyznaczonych obszarów bezpośrednio przy obiektach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version